Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Asit Yağmurlarının Çevreye Etkileri

Bu sayfamızda asit yağmuru nedir sorusunun cevabını vererek asit yağmurlarının çevreye etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Pek çok açıdan doğaya zararı olan asit yağmurlarından en fazla olumsuz yönde etkilenen yerler ormanlar ve tarım arazileridir. Asit yağmurları toprağın içerisinde bulunan faydalı magnezyum ve kalsiyumun yıkanmasına ve bu sebeple derinlere ulaşmasına sebep olmaktadır. Bu maddeler toprakta yetişen bitkiler için son derece önemlidir. Asit yağmurları sebebi ile yok olan magnezyum ve kalsiyum bitiklerin bu maddelerden yoksun kalmasına ve bu sebeple kurumasına neden olmaktadır.

Asit yağmurlarının çevreye etkileri şunlardır;

Asit yağmurlarının göllere ve akarsulara karışması ile buralarda yaşayan balıklar ve diğer canlılar asit yağmurlarından olumsuz etkilenmektedir. İnsanlar tarafından tüketilen bu balıklar insanların da asit yağmurlarından etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu yağmurlar sebebi ile havaya karışan sülfat nedeni ile insanlarda astım, kanser, bronşit gibi hastalıklar daha fazla görülmektedir. Ayrıca asit yağmurları topraktaki bitkilere ve çerisinde kalsiyum karbonat bulunan maddelere de son derece zarar vermektedir.

Asit Yağmurları Çevreyi Nasıl Etkiler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz