Aşı İğne Orucu Bozar mı?

Aşı İğne Orucu Bozar mı?

Aşı İğne Orucu Bozar mı?

Evet, aşı yaptırmak için vücuda yapılan iğne, orucu bozar. Bu konuda dini otoritelerin görüşleri birbirinden farklı olmakla birlikte, genel olarak aşı iğnesi, mideye inebilecek bir sıvı niteliğinde olduğu için orucun bozulmasına sebep olur.

Oruç tutan bir kişinin aşı olması durumunda, orucunun bozulduğu kabul edilir ve o gün oruç tutulamaz. Ancak bu durumda, orucun yerine tutulacak başka bir gün belirlenerek kaza edilmesi gerekir.

Öte yandan, bazı dini otoriteler, sağlık durumu nedeniyle aşı yaptırmak zorunda olan kişilerin orucunu bozmalarının sakıncalı olabileceği konusunda görüş belirtmişlerdir. Bu durumda, sağlık sorunu nedeniyle aşı yaptırmak zorunda olan kişilerin oruçlarının bozulması durumunda, kendilerini daha fazla riske atmamak için oruçlarını kaza etmeleri yerine, fidye ödemeleri gerektiği önerilmiştir.

Sonuç olarak, aşı iğnesi, orucu bozan bir etkendir ve oruç tutan kişilerin aşı yaptırmak durumunda kalmaları durumunda oruçlarını bozmaları kabul edilir. Ancak sağlık sorunu nedeniyle aşı yaptırmak zorunda olan kişilerin durumu biraz farklıdır ve fidye ödemesi yaparak oruçlarını kaza etmek yerine, oruçlarını bozmaları daha uygun olabilir.

Oruç tutan kişilerin aşı yaptırıp yaptırmayacakları konusu, özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde sıkça gündeme gelmektedir. Dini otoriteler, Covid-19 aşılarının orucu bozup bozmadığı konusunda da farklı görüşler belirtmiştir.

Örneğin, İslam alimleri arasında yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, Covid-19 aşılarının orucu bozmayacağı konusunda bir fetva yayınlamıştır. Buna gerekçe olarak, aşının kas içine yapılan bir enjeksiyon olduğu, mideye inmediği ve aşıda yer alan maddelerin orucu bozacak nitelikte olmadığı gösterilmiştir.

Benzer şekilde, Türkiye Diyanet Vakfı İslam İlimleri Danışma Kurulu da Covid-19 aşılarının orucu bozmadığı konusunda bir fetva vermiştir. Kurul, aşının kas içine yapıldığı ve mideye inmediği, dolayısıyla orucun bozulmayacağı görüşündedir.

Ancak bazı diğer dini otoriteler, Covid-19 aşılarının orucu bozabileceği konusunda farklı görüşler belirtmiştir. Örneğin, İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Covid-19 aşılarının orucu bozabileceği konusunda bir fetva yayınlamıştır. Hamaney, aşının içerdiği maddelerin orucu bozacak nitelikte olabileceğini ve bu nedenle aşının oruçlu kişilere verilmemesi gerektiğini belirtmiştir.

Sonuç olarak, aşı iğnesinin orucu bozduğu konusunda genel bir görüş birliği vardır ve oruç tutan kişilerin aşı yaptırmaları durumunda oruçlarının bozulacağı kabul edilir. Ancak Covid-19 aşılarının orucu bozup bozmadığı konusu hala tartışmalıdır ve dini otoriteler arasında farklı görüşler bulunmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.