Aşar Vergisi Nedir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda aşar vergisi nedir kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, geniş bir coğrafyada hüküm sürmekteydi. Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel olarak birçok milleti idare etmenin verdiği mesuliyetle birçok alanda vergileri bazı kurallara göre toplamıştır.

Osmanlı Devleti’nde toprak işleme ve toprak mahsulleri için vergiler sınıflara ayrılmaktadır. Vergilendirme vatandaşın, devlete karşı olan mükellefiyetidir. Toprak işleyen toprak sahipleri, işledikleri toprağın özelliğine göre vergi vermektedir.

İşlenen toprakların büyüklüğü, sulama şekilleri, ekili mahsulün değeri ve verimliliği üzerinden vergi alınmaktadır. Aşar vergisi de bir toprak vergisidir.

Aşar, öşür kelimesinin çoğuludur. Arapçada onda biri anlamına gelir. İşlenen toprak mahsulü üzerinden devlet halktan %10 oranında vergi alır. Bu toprağın yapısına, özelliklerine, mahsulün değerine göre değişirken artabilir veya azalabilir.

2 yorum

  1. Aşar vergisi Osmanlı devleti vergileri içinde en fazla karıştırdığım konuydu ama çok şükür sizin yazınız sayesinde öğrendim umarım sınavda da soruları yapabilirim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.