Asalak Bitkiler Nelerdir
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

Asalak Bitkiler Nelerdir

kuskutotu-cuscuta-ConvolvulaceaeBir canlının bünyesinde ya da üzerinde bir süreliğine ya da devamlı olarak ve üzerinde yaşadığı canlıya zarar vererek yaşayan canlılara “Asalak” adı verilmektedir. Başka bir tanımla başka canlılar aracılığı ile hayatlarını devam ettiren canlılardır.

ASALAK BİTKİLER:

ÖKSE OTU (Viscum) : Yapraklarıyla fotosentez yapan ökse otu bu nedenle de yarı asalak bir bitkidir. Ufak kökleri sayesinde odunsu bitkiler üzerinde yaşamaktadır. Ülkemizde ökse otu genellikle çam, köknar, söğüt, kavak, armut, kayısı, elma, ahlat, erik ve kestane gibi bitkilerde yetişerek yaşamaktadır.

Ökse otu, meyvelerin içinde bulunan yapışkan sıvı ile beslenen ardıç kuşlarının gagaları ile ya da bu kuşların gagaları ile çoğalmaktadır. Ardıç kuşları gagalarını temizlemek için dallara gagalarını sürterler ve bu sırada ökse otunun tohumları da ağaca geçmiş olur ve böylece ökse otu da ağaç üzerinde çimlenerek büyür.

KÜSKÜT OTU (Cuscuta) : Bu otun tohumları yoktur. Gövde görevi gören sapları ise pembe renktedir. Asalak bir bitki olan küsküt otu, komşu olan bitkiye ince iplik şeklinde olan gövdesi ile sarılır ve emeçlerini bitkinin içine sokar böylece ihtiyaç duyduğu suyu, besinleri ve fotosentik bitkileri karşılar.

Küsküt oruna halk arasında çinsaçı, kanser otu, çor, verem otu, şeytan saçı, kızıl ot gibi isimler almaktadır.

CANAVAR OTU : Bu ot türü baklagiller, ayçiçeği, tütün, asma, domates, patlıcan, biber gibi bitkilerin köklerinde bu bitkilerin sularına, besinlerine ortak olup asalak olarak yaşarlar.

Asalak Yaşayan Bitkiler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz