Arşimet Hayatı ve Buluşları
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Arşimet Hayatı ve Buluşları

Aşağıda Arşimet hayatı ve buluşları kısaca olarak ele alacağız.

Arşimet, tarihteki en meşhur bilim insanlarından biridir. Yaptığı buluşlar başarı elde etmesine ve tarih çağları boyunca tanınmasına vesile olmuştur. Arşimet’in M.Ö. 287 ile M.Ö. 212 yılları arasında yaşadığı düşünülmektedir. Devrinin ileri gelenlerinden biri olarak devamlı sorgulayan ve araştıran kimliği onu bilimle tanıştırmıştır. Arşimet fizik ve fizik dalları alanlarında önemli buluşlara imza atmıştır. Tarihe geçen buluşları insanlığın yararına yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Hidrostatik, fizik, mekanik, astronomi, matematik gibi bilim dallarında uzmanlaşmıştır. Bu alanlarda derin bilgilere sahip olarak sürekli gözlemlemiş ve deneysel çalışmalar yapmıştır.Yaşadığı tarih ve coğrafya itibariyle Yunan kültürüne ait sosyal hayata ve Sicilya’da bir hayata sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Arşimet, savaş yıllarında gençlik zamanında ızdıraplar yaşayan biri olmuştur. Bilimle iştigal etmesi o kadar kolay olmamıştır. Baskı ve zulüm altında kültür ve medeniyetin ilerlemesi için çalışmıştır. Yazdığı eserler çağının iki bin küsür sene sonrasına bile ışık tutmuştur. Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini hesaplamıştır. Sıvıların dengesi alanında hidrostatik olarak yaptığı çalışmalar sonuç vermiştir. Arşimet günümüzde de itibar edilen ve hala eserleri konuşulan biri olmuştur.

Arşimet’e ait olan eserler şu şekildedir:

*Denge Üzerine 2 Cilt

*İkinci Derecede Paraboller

*Küre ve Silindir Yüzeyi Üzerine 2 cilt

*Spiraller Üzerine

*Konoidler Üzerine

*Yüzen Cisimler Üzerine 2 Cilt

*Dairenin Ölçülmesi

*Sandreckone

*Mekanik Teoremler Yöntemi

Arşimet Hayatı ve Buluşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çağla dedi ki:

    Arşimet, bir gün hamamda yıkanırken dünya tarihi için çok önemli olan suyun kaldırma kuvvetini bulmuştur. Ayrıca integral hesabını da yine o bulmuştur. Matematik fizik geometri alanlarına büyük katkı sağlamıştır.

Yorum Yaz