Arkhimedes Burgusu

Arkhimedes Burgusu Özellikleri, Arkhimedes Burgusu Hakkında Bilgi

Arkhimedes burgusu, alçak bir yerden yükseğe su çıkarmaya yarayan makine. İÖ 3. yüzyılda Eski Yunanlı bilim adamı Ark­himedes tarafından, büyük gemilerin ambarlarındaki suyu boşaltmak amacıyla bu­lunduğuna inanılan bu aygıtların bir türün­de, ekseni yatayla 45 derecelik açı yapan bir silindirin çevresine sarmal biçimde sarılmış ve alt ucu suya batırılmış bir boru vardır. Aygıtın ekseni çevresinde döndürülmesiyle su boru içinde yükselir. Arkhimedes burgu­sunun sabit bir silindir içinde dönen bir sarmaldan ya da şaft çevresinde dönen bir sarmal borudan oluşan türleri de vardır.

arkhimedes-burgusu

Açık ve eğimli oluklar içinde dönen sar­mallardan oluşan modern burgulu pompa­lar, lağım suyunu atık su işleme tesislerine pompalamakta çok etkilidir. Açık oluklar ve burgunun biçimi, büyük parçaların tı­kanmaya yol açmadan geçmesini sağlar.

1 yorum

  1. YDS ÜDS’den kesinlikle kat kat daha zordu…hem süre azdır yetişmedi hem de paragraflar çok ağırdı…bir İngiliz vatandaşını bile bu sınvı yapın geçemez bence :)…GERÇEKTEN HERKESE geçmiş olsun

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.