Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Arkhimedes Burgusu

Arkhimedes Burgusu Özellikleri, Arkhimedes Burgusu Hakkında Bilgi

Arkhimedes burgusu, alçak bir yerden yükseğe su çıkarmaya yarayan makine. İÖ 3. yüzyılda Eski Yunanlı bilim adamı Ark­himedes tarafından, büyük gemilerin ambarlarındaki suyu boşaltmak amacıyla bu­lunduğuna inanılan bu aygıtların bir türün­de, ekseni yatayla 45 derecelik açı yapan bir silindirin çevresine sarmal biçimde sarılmış ve alt ucu suya batırılmış bir boru vardır. Aygıtın ekseni çevresinde döndürülmesiyle su boru içinde yükselir. Arkhimedes burgu­sunun sabit bir silindir içinde dönen bir sarmaldan ya da şaft çevresinde dönen bir sarmal borudan oluşan türleri de vardır.

arkhimedes-burgusu

Açık ve eğimli oluklar içinde dönen sar­mallardan oluşan modern burgulu pompa­lar, lağım suyunu atık su işleme tesislerine pompalamakta çok etkilidir. Açık oluklar ve burgunun biçimi, büyük parçaların tı­kanmaya yol açmadan geçmesini sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sayid dedi ki:

    YDS ÜDS’den kesinlikle kat kat daha zordu…hem süre azdır yetişmedi hem de paragraflar çok ağırdı…bir İngiliz vatandaşını bile bu sınvı yapın geçemez bence :)…GERÇEKTEN HERKESE geçmiş olsun

Yorum Yaz