Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Kısaca

Bu yazımızda arkadaşlık ile ilgili atasözleri ve anlamları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri, atalarımızın engin tecrübelerinde ve derin gözlem yeteneklerinde çıkan özlü sözlerdir. Gelenek ve görenekler, örf ve adetler, dini inançlar da bu sözlerin oluşmasında etkili olmuştur. Mecaz içeren, kalıplaşmış sözler olarak ağızdan ağza nesilden nesle aktarılarak gelmiştir.

 

Daha sonradan yazıya aktarılan atasözleri, ders verici ve nasihat edici özellikler taşıdığı için eğitici ve öğretici olarak bir anlam ifade eder. Her kültürün kendine has deyiş farklılıklarıyla oluşan bu kadim sözler, evrensel olarak aynı anlama gelmektedir. Çünkü insan fıtratını önceleyerek oluşmuştur.

Arkadaşlık ile ilgili atasözleri ve anlamları şu şekildedir:

İş başka, arkadaşlık başka…

Ticaret ya da herhangi bir vesileyle menfaat amacı olan bir işte, arkadaşlık hukukun müdahil olmaması için söylenen sözdür.

Dostun attığı taş baş yarmaz.

Dostların birbirlerine gerçekçi olarak yaklaşmaları kırıcı olmanın göz ardı edilmesi sayesindedir.

Üzüm üzüme baka baka kararır.

Birlikte yaşayan ve aynı ortamı paylaşan insanların zamanla birbirlerine benzeyebileceği gerçeğinden hareketle söylenmiştir.

Dost acı söyler.

Dostlar, kabullenmesi zor da olsa gerçekleri olduğu gibi birbirlerine söylerler anlamında bir sözdür.

Sürüden ayrılanı kurt kapar.

Arkadaşlıklar kurmayarak yalnızlaşan insanların, sosyal ortamlardan uzaklaşarak kötü bir duruma düşmelerinden hareketle söylenen bir sözdür.

Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.

Arkadaşlar birbirilerine benzeyerek, birbirlerinin huy, mizaç, karakter, meşrep özelliklerini kazanırlar anlamında bir sözdür.

Dost kara günde belli olur.

Arkadaşlıklar ve dostluklar insanların yaşadığı en zor anlarda birbirlerine destek olmalarını gerektirir, aksi halde arkadaşlık yalandır anlamında bir sözdür.

Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

55 yorum

  1. ben şahsen çok beğendim, arkadaşlık sözleri kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. arkadaşlık ile ilgili atasözleri ile proje ödevim vardı ve çok şükür bir sitede böyle derli toplu bilgiler buldum çok teşekkür ederim nasıl yardımcı oldunuz anlatamam.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.