Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Arif kime denir

Kimlere Arif Denir

Arif nedir ? Arif, tasavvufta Tanrı konusunda kesin bilgiye ulaşmış, onu bütün adları, nitelik­leri ve eylemleri ile tanıyan ermiş kişiye verilen ad. Mutasavvıflar ârif sözcüğünü sufi, âşık, veli ve insan-ı kâmil anlamlarında da kullanmışlardır.

Gazali, Tanrı’ya inanmanın, Tanrı’yı tanı­manın üç derecesinden söz eder. Birincisi, halkın sırf habere dayalı inancı ve bilgisidir. Bu, güvenilir birisinin, evinde bulunan bir kişi hakkında bir başkasına bilgi vermesi, onun da kabul etmesi gibidir. İkincisi, bilginlerin inancı ve bilgisidir. Bilginler akıl yürütme yoluyla aynı sonuca ulaşırlar. Üçüncüsü ise ariflerin inancı ve bilgisidir. Arifler gerçeği doğrudan gözlemlerler (müşahade); böylece edinilen bilgiye marifet denir.

Tasavvufta, ariflik derecesine ulaşmanın yolu, bu aldatıcı dünyadan yüz çevirmek, sonsuzluk yurdu olan öte dünyaya (ahiret) gönül vermek, bütün varlığıyla Tanrı’ya yönelmek, benliğe Tanrı yolunda boyun eğdirmektir. Bu yola girmenin sonucu ola­rak kişinin kalp gözü açılır ve Rabbiııi görür; onu tam anlamıyla tanır ve hakkın­da kesin bilgiye ulaşır. Bu bilginin ilahi keşfe dayalı olduğuna ve Tanrı’mn onu seçkin kullarının gönlüne aracısız olarak indirdiğine inanılır. Arif kime denir, arif ne demek konusunu açıkladıkç

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz