Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Arazi Kullanımı İçin Planlama Yapılırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Başlıca Faktörler Nelerdir?

Aşağıda arazi kullanımı için planlama yapılırken göz önünde bulundurulması gereken başlıca faktörler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Arazi kullanımında planlama yapılmaktadır. Devlet planlama teşkilatı bu bakımdan hazineye ait yerleri tespit etmekte ve milli çıkarlara uygun olarak kullanıma açmaktadır. Dini tesis alanları, sosyal tesis alanları, inşaat alanları, imara açılan ve iskana verilen yerler, ruhsatlı bir şekilde uygun projeler eşliğinde belli bir planla araziyi kullanışlı hale getirmektedir.

Arazi kullanımı için planlama yapılırken devlet milli çıkarlara uygun hareket etmektedir. Hazineye ait yerleri kendi mülkiyeti olarak çeşitli protokollerle de devredebilir. Protokol yaptığı kurumlar yap ilet ve devret politikasına uygun olarak hareket etmektedir.

Kişisel olarak arazi kullanımında dikkat edilmesi gerekenler, zemin etüdünün yapılması, fore kazıkların çakılması, temel için beton ve demir sarfiyatının belirlenmesi ve alan tasarrufunun ruhsata uygun olarak yapılması gerekir. Ruhsat çıkmadan ve proje çizilmeden araziyi imara ve iskana açmak mümkün değildir. Her şeyin projeye ve ruhsata uygun olarak yapılması gerekir.

Araziler tarıma elverişli topraklarda bulunursa, imara yasak bölgelerde bulunursa, sit alanı ilan edilmiş bölgede bulunursa çevreyi koruma kapsamında değerlendirilir. Çevrenin korunması ve yeterli yeşil alan muhafazasının sağlanması arazi kullanımında öne çıkar. Tarım alanlarının da tarıma uygun olarak kullanılması arazi kullanımı planlanması dahilindedir.

Arazi Kullanımı İçin Planlama Yapılırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Başlıca Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz