Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Araçlardaki Fren Sistemi Hangi Kuvvet Türünün Etkisinden Yararlanmak Amacıyla Geliştirilmiştir?

Aşağıda araçlardaki fren sistemi hangi kuvvet türünün etkisinden yararlanmak amacıyla geliştirilmiştir kısaca olarak ele alacağız.

Araçlarda fren sistemi bulunmaktadır. Araçlarda fren sistemi hızın azaltılması ve durmanın gerçekleşmesi için vardır. Araçlardaki fren sistemi kuvvet ve hareket kanunları gereğince araçlarda kullanılmaktadır. Araçlardaki fren sistemi gün geçtikçe geliştirilmektedir. Aşınma, paslanma gibi sorunlara karşı yeni çözümler oluşturulmaktadır.

Araçlarda fren sistemi sürtünme kuvvetinden yararlanılarak geliştirilmiştir. Sürtünme kuvveti harekete ters yönde gerçekleşen ve engelleyici bir şekilde oluşan kuvvettir. Bu nedenle durdurucu bir etki oluşturmaktadır. Araçlardaki fren sisteminde sürtünme kuvvetinin aşındırmasına karşı da yağlar kullanılmaktadır. Böylece sistem dengede tutulmaktadır. Sürtünme kuvvetinin etkisiyle geliştirilen fren sistemleri sürekli kontrol edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çetin dedi ki:

    Araçlarda bulunan fren sistemi sürtünme kuvvet türünün etkisinden yararlanmak amacıyla geliştirilmiştir. Sürtünme kuvveti devreye girerek araç kendini durdurmayı başarır.

Yorum Yaz