Antropoloji Ve Arkeoloji Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımızda antropoloji ve arkeoloji arasındaki fark nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Günümüzde birçok bilim dalı, birbiriyle olan etkileşimi ve iletişimi sayesinde dal olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle geçmişe dair yapılan araştırmalarda Arkeoloji ile beraber birçok bilim dalı da birlikte çalışmaktadır.

 

Arkeoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik araştırmalarda vazgeçilmez bilim dallarıdır. Arkeoloji, yer kazısı bilimidir. Zaman içinde yeraltında kalan birikimlerin ortaya çıkmasını sağlar. Antropoloji, geçmişten günümüze insanı ve insanın kurduğu kültürü inceler. İnsan kalıntılarını ortaya çıkarır.

Arkeoloji, insana ait kalıntılara ulaşılmasını sağlayan bilimsel bir araçtır. Antropoloji ise insana ait kalıntıları inceleyen bir bilimsel araçtır.

Bu nedenle Arkeoloji ve Antropoloji müşterek çalışsa da ilgilendikleri alan itibariyle birbirinden ayrılır. Arkeoloji, Antropoloji’nin de gelişmesini sağlamıştır.

1 yorum

  1. Antropoloji ve arkeoloji arasındaki fark bu yazıda çok keskin ve belirgin bir şekilde açıklanmış bu yazıyı okuyup da bence her iki bilim alanı arasındaki farkı kavramamak mümkün değik.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.