Antropoloji Bölümü Taban Puanları Başarı Sıralaması 2018 2019

2019 Yılında Üniversite bölüm tercihi yapacak olan ve Antropoloji başarı sıralaması ile bu bölümü seçecek üniversite adayları için Antropoloji Taban ve Tavan puanları ile Antropoloji 2018 YKS Yerleştirme Başarı sıralamasını sırasını bir araya getirdik … Bu puanlar 2018 Üniversite yerleştirme puanlarına göre elde edilmiş olup 2019 YKS ve TYT’ye girip tercih yapacaklar bu puanları göz önünde bulundurmalılar .

2018 2019 Antropoloji Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Şöyle

Üniversite Adı Yıl Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. En Küçük Puan
ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2018 Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji EA 30 246.87736
BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 60 203.12162
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 2018 Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 60 232.72037
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 60 206.02525
HİTİT ÜNİVERSİTESİ (ÇORUM) 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 40 218.96138
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2018 Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 60 256.64323
KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 50 213.01498
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ 2018 Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 40 214.28400
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 2018 Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 65 220.37914
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 2018 Edebiyat Fakültesi Antropoloji (İÖ) EA 40
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ 2018 Edebiyat Fakültesi Antropoloji EA 40 210.98238
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji (İngilizce) (%50İndirimli) EA 5
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 2018 Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji (İngilizce)(Burslu) EA 10 308.12594

Antropoloji Bölümü Taban Puanları 2018 2019, Antropoloji Başarı Sırası 2018 2019, Antropoloji Bölümü Olan Üniversiteler, Antropoloji Puanı 2018, Antropoloji Puan Türü, Antropoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Antropoloji Kontenjanları 2018 2019

43 yorum

 1. Arkadaşlar bende antropoloji mezunuyum.. İsteyerek ve severek gittim.. Bu bölümden sonra ancak akademik kariyer çizebilirsiniz devlette bir kadro yok.. Ama ben okuduğum için gayet memnunum gayreti olan ve araştırmayı sevenler için gidilebilecek bir bolum değil.. İnsan zeminde olduğu için insani her yönden ele almak herşey de bilgi sahibi olmanız demek. Kendinizi tanımlamak demek objektiflesmeye başlamak demek.. Erkeklerden de gayretkar ve azimli ve araştırmayı sevenler için güzel bir bolum diyebilirim.. Universite de kimse size hadi diyip kolay kolay yol göstermez siz çabalamalısınız.. Kısaca okuyacaksaniz Severek okuyun.. Karambole tercih edip giderseniz sizi sıkabilir.

 2. Bence dunyanin en guzel mesleklerinden biri tabi dilini gelistirmen gerekli arti sabirli arastirmaci hemen kaynasmayi seven cevreyi cabucak edinmen gerekli …

  • İkinci Öğretim demek. Normal öğretime gidenler sabah okula gidirler. Ama ikinci öğretim olanlar akşam(gece) okula giderler ve dönemsel olarak katkı payı öderler.
   Bu katkı payı ise bölüme göre değişiyor. Katkı paylarını öğrenmek için güncel olan ösym tercih klavuzunun sonuna göz atınız…

 3. okunmaz bu bölüm, aklı olan gelmesim ..ben cumhuriyet üniversitesinde okumaya calisiyorum çok pişmanım tercih hatasından bu bölümde ömür çürütüyom sakin benim gibi hata yapmayın.dikkitali tercih yapin..

 4. 10.sınıf öğrencisiyim ve dil okuyorum. Bu bölümü okumayı aşırı istiyorum. Bölüm özellikle eşit ağırlık mı sayısal ağırlıklı mı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bölüm tm-3’le alıyor ancak sosyolojiden tut biyolojiye kadar çok geniş bir alanı kapsıyor. Kesinlikle sabır ve çalışma,okuma gerektiren bir bölüm. İnsanı kültürel olarak da biyolojik olarak da öğreniyorsunuz. Zevkli ama kolay değil ya da kolay değil ama zevkli diye de düşünebilirsiniz. Ben İÜ’de ilk senemi bitirmeye çalışıyorum.

 5. her yıl b
  u bolumuy bırakacam baska bolum okuycam deyip dersler ilgimi çektikçe bırakmaktan vazgeçtiğim bölüm her konuda bılgı sahıbı olmalısınız tarıh , cografya , felsefe , sosyoloji ,psikoloji ki zamanla herşeyi ögrenıyorsunuz

 6. arkadaşlar 5 sene oldu bölümü bitireli doğru düzgün bir iş bulamadım. eğer amacınız öncelikli olarak iş bulmaksa bu bölümü tercih etmeyin çünkü ülkemizde arkeoloji olsun antropoloji olsun ve daha geniş düşünürsek bilim olsun bunlara gereken değer verilmiyor. iş alanları çok kısıtlı kalıyor. malesef :(

 7. BU BÖLÜM İŞ İMKANLARI AÇISINDAN ÇOK AMA ÇOK KISITLI BİR BÖLÜM KENDİNİZİ AŞIRI DERECEDE GELİŞTİRMENİZ LAZIM ÖĞRENCİLERİN EN SON SEÇMELERİNİ İSTEDİĞİM BÖLÜMLERDEN BİRİ

 8. Ben cumhuriyet üniversitesi antropoloji bölümünde okuyorum . bölüm çok güzel konuları seviyorum artık iş olanaklarıda artıyor zaten .Hocalarımızda süper . Anatomi , Jeoloji dersi bile görüyoruz . Seneye Ankaraya geçiş yapmayı düşüyüorum olmadı sınava bi daha girip Ankarayı yazmayo düşünüyorum :)

 9. ilk olarak antropoloji sayısal bir bölüm değil hatta sözel ağırlıklı bir bölüm. Dünyada çok prestijli bir meslek olsada ne yazık ki ülkemizde pek bilinmiyor. Ben üniversite sınavına hazırlanırken çok araştırmıştım yeditepenin eğitimi çok iyi ama eğer puanınız tutmuyorsa 2. seçenek olarak kesinlikle ankarayı yazın çok güzel işler yapıyorlar ankara üni deistanbul ne yazık ki o kadar iyi değil artk. Antropoloji gönül verilerek okunacak bir böüm maddi kaygılarınz varsa ve okul ibter bitmez iş garantisi istiyorsanız %50 burslu pdr filan yazın çünkü antropoloji emek ve zaman isteyen bir bölüm.

 10. Merhabalar ben birkac birsey sormak istiyorum umarım yardımcı olabilirsiniz. Suanda 9.sınıf acıkögretim lisesi ögrencisiyim 10.sınıfta alan secmem gerekicek fakat sayısal konuda cok basarısız bir ögrenciyim. Sosyal bölüm sectiğim takdirde antropoloji okuyabiliyor muyum?

  • soruna kısa ve net bir cevap arıyorsan canım sana şöyle yardımcı olabilirim…antropoloji sayısal bir bölüm olduğu için illaki zorluk çekersin ve önerim ise yolun başındayken tüm durumlarını göz önünde bulundurarak ona göre bir mesleğe yoğunlay demiyeceğim tabiki de altarnatifinde birkaç mesleğe yoğunlaşırsan böylelikle senin için daha iyi olur çünkü biri olmazsa devreye ikinci veya üçünçü ..vs altarnatflerini devreye sokarsın ..umarım yardmcı olmusumdur.

 11. Soru: Antropoloji nedir ? Antropoloji ile uğraşanların yaptıkları nelerdir ?
  Yanıt: Sosyal bilimlerin en genci olan ve geniş anlamı ile insan bilimi olarak tanımlayabilceğimiz antropoloji grup içerisinde yaşayan insanı ve insan davranışlarının yapısını, değişimini inceler. En küçük toplumsal birimi “kabile” olarak kabul eden antropologlar insan toplulukları arasındaki benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmalı bir bakış açısı ile ele alır. Yapılan çalışmalar kültür konusu etrafında toplanmıştır. Bu noktada antropoloji insanın sadece sosyal özelliklerini değil fiziksel özelliklerini de göz önünde bulundurur. Yaşam biçimimizi en yakın bakış açısı ile yakalamaya çalışan antropologlar “katılımlı gözlem” yöntemi ile inceledikleri grubu adeta onların bir parçasıymış gibi yaşarak anlamaya ve anlatmaya çalışırlar. Sosyal antropologlar genel anlamda yaşama tarzımız yani kültürle ilgili araştırmalar yaparken fiziksel antropologlar biyolojik bir organizma olarak kabul edilen insanın fiziksel gelişimini ele alır.

  Soru: Ülkemizde hangi üniversitelerde antropoloji eğitimi verilmektedir ? Üniversite adaylarının antropoloji öğrenimi görmek için hangi özelliklere sahip olması gereklidir. ?
  Yanıt: Türkiye’de antropoloji eğitimi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Ankara Üniversitesi DTCF, Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde verilmektedir. Adaylar tercihlerini sosyal antropoloji, fiziki ve paleoantropoloji ve halkbilim bölümlerini seçerek yapabilmektedir. Adaylar ilgili bölümlerin kontenjan durumu ve talep edilen diğer özel şartları üniversite sınav kılavuzundan öğrenebilir. Bir antropolog öncelikle merak eden, soru soran, olaylar arasındaki bağlantı kurabilen ve bu olayların sonuçlarını analiz eden bir kişiliğe sahip olmalıdır. Bulmaca çözmeyi seven eğer çözecek bir bulmaca yoksa bunu ortaya koyabilen ve çözümleyebilen yapıda olmalıdır. Sabırlı ve dikkatli olmasının yanı sıra iyi bir gözlemci olması gereklidir. Antropoloji eğitimi görmek isteyen adayların tarih, coğrafya, sosyoloji, psikoloji ve biyolojiye ilgi duyması beklenmektedir.

  Soru: Antropoloji mezunu olan bir kişi hangi alanlarda çalışabilir ? İş bulma konusunda sıkıntı yaşanmakta mıdır ?
  Yanıt:Antropoloji bölümü mezunlarına antropolog ünvanı verilir. Antropologların çalışma alanlarını kamudaki ve özel sektördeki çalışma alanları olarak iki başlık altında ele alınabilir. Antropologlar kamu sektöründe ağırlıklı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki kurum ve kuruluşlarda (HAGEM, müzeler vb.) görev yapmaktadır. Ayrıca Devlet Planlama Teşkilatı, Türkiye İstatistik Kurumu, TRT gibi kuruluşların ilgili birimlerinde sosyal araştırmacı olarak görev yapabilmektedir. Özel sektörde çalışan antropologlar ise daha geniş bir alanda çalışma imkanı bulmaktadır. Araştırma şirketleri, basın-yayın kuruluşları, ergonomi alanında çalışma yapan kuruluşlar (fiziki antropologlar için), reklam şirketleri, sosyal sorumluluk kavramı dahilinde gerçekleştirilen projeler başlıca çalışma alanlarıdır. Ayrıca antropologlar son dönemde ilgili kuruluşların insan kaynakları, stratejik pazarlama, müşteri hizmetleri, halkla ilişkiler departmanlarında görev almaya başlamıştır. Özellikle insan kaynakları yönetimi ile tüketici davranışlarını ele alan pazarlama uygulamaları antropologların görev alması gereken alanlar haline gelmektedir. Global pazardaki şirketlerde önemli görevler üstlenen antropologların ülkemiz iş dünyasında da tercih edilecek personel kategorisinde üst sıralarda yer alması kaçınılmaz bir gerçektir. Günümüzün en önemli sorunlarından olan birisi istihdam konusunda yaşanan sıkıntı antropoloji mezunlarını da etkilemektedir. Fakat bu sıkıntı antropologların kendilerini daha iyi tanıtabilmeleri ve kariyer planlarını oluştururken girişimci bir tavır sergilemeleri ile çözümlenebilecektir.

  • antropolojı mezunu olarak okudum ve işsizim tavsıye etmıyorum hıc bır ıtıbarınız yok.ataması yok. sırf puanım bu bolume yetıyor dıye okumayın o puanınızla acıkögretımden bır bolum tercıh edın en azından daha az masraf ve zaman harcamıs olursunuz.

   • yuzde yuz musluman ulkeyız bu bolum burda tutması imkansız zaten.aslında hobi olarak düşünüyorum bu bölümü.iş olanakları umurumda bile değil açıkçası.zaten bır meslegım var.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.