Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Annenin Tavrı Çocuk Üzerinde Çok Önemli - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ağustos 2022

Annenin Tavrı Çocuk Üzerinde Çok Önemli

Her anne çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Hiçbir anne yoktur ki çocuğunun kötülüğünü istesin. Ancak mükemmeliyetçi anne denilen öyle anneler vardır ki bu anneler çocuğunun yanlış yapmasına tahammül edemez, hatta çocuk hata yapmasın diye çocuğun yapması gereken her şeyi kendileri yapar.

Mükemmeliyetçi anne tutumu çocuğun bebeklik döneminde çok masum duygularla başlar, ardından gerek annenin mizacı gerekse yaşadığı çevre ve aldığı eğitim dolayısıyla ileride çok tehlikeli boyuta dönüşür. Bu anneler çocuğun yaptığı her davranışı kendi aynaları gibi görür ve çocuğun hata yapmasına tahammül edemez. Bu davranış modeli ise ileride çocuğun psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Mükemmeliyetçi annelerin çocukları aşırı isyankâr ve bağımlı çocuklar haline dönüşür. Bu çocuklar genellikle özgüveni gelişmemiş olan çocuklardır ve bu nedenle sosyalleşmekte sorun yaşarlar. Anne sürekli bir başarı beklediği için çocuk yetersizlik ve başarısızlık duygusuna kapılabilir. İçe kapanık davranışlar sergileyerek, sorunlarla başa çıkmada zorluk yaşarlar.

Mükemmeliyetçi anne olmak kadar, sorunsuz anne olmak da tehlikelidir. Bu nedenle anne davranışı çocuk üzerinde çok önemli olduğundan annenin sınırları belirleyerek çocuğa yaşam alanı bırakması gerekmektedir. Sağlıklı çocuklar çocuğunu özgür bırakarak, aynı zamanda kontrolü de elinde tutan, başarılarını da başarısızlıklarını da uygun şekilde kabul eden anneler tarafından yetiştirilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781