Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Anne ve Babamıza Olan Saygımızı Hangi Davranışlarımızla Göstermeliyiz

Anne ve babalarımız bizleri dünyaya getiren kişiler oldukları için hayatımızda çok önemli bir yer tutmaktadırlar. Özellikle bizleri daha bebekken 9 ay boyunca karnında taşıyan annemiz, kokusunu duyduğumuz ilk insan olması açısından bizim için çok değerlidir. Bunun yanı sıra onların bizlere doğumumuzdan itibaren verdiği emek, bizlerin gelişmesinde gösterdikleri hassasiyet nedeniyle bizden saygı duymayı hak ederler ve isterler.

Günümüzde yaşam şartları göz önünde bulundurulduğunda çocuk doğurmak, bakıp büyütmek gerçekten emek isteyen zor bir iştir. Anne ve babalarımız bizim için bu zorlukları göze almış, bizlerin bir yerlere gelebilmesi için hayatları boyunca ellerinden geleni yapmışlardır. Bu yüzden bizlerin de onlara saygı göstermesi gerekir. Bizlerin çocuk olarak ailemiz için yapabileceğimiz en iyi şeylerden bir tanesi onlara saygılı olarak onları mutlu etmemizdir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’te aile için ”Yanında yaşlansalar dahi bir of bile deme” ifadelerini kullanmış, aileye ne kadar fazla saygı duyulması gerektiğini Müslümanlara anlatmaya çalışmıştır.

Ailemiz, bizlerin onlar için yapacağı ufak şeylerle çok mutlu olabilir. Örneğin annenize bir çiçek, babanıza küçük bir hediye almanız durumunda onu ne kadar sevdiğinizi anlayacak ve çok mutlu olacaktır. Hayatları boyunca bizler için emek veren ailemizi mutlu etmek birer çocuk olarak bizlerin görevidir. Onlara olan saygımızı onlara dürüst davranarak, yalan söylemeden yaşayarak gösterebiliriz. Hayatımızda onların düşüncelerini dikkate alır ve onların istedikleri gibi hareket etmeye çalışarak onları anladığımızı onlara hissettirirsek, onlara olan saygımızı da ifade edebilmiş oluruz.

Anne ve Babamıza Olan Saygımızı Hangi Davranışlarımızla Göstermeliyiz Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz