Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Anne Babamıza ve Büyüklerimize Saygımızı Nasıl Göstermeliyiz

Anne babamıza ve büyüklerimize saygımızı nasıl göstermeliyiz, dilerseniz kısaca açıklayalım.

Müslümanlıkta en büyük erdemlerden biri de aile büyüklerine saygılı olmak ve onlara iyi davranmaktır. Ebeveynler çok kötü biri olsa, günahlar işlese bile onların kalbini kırmamak doğru olan davranıştır. Annenin ve babanın isteği olmadan sevilen bir kul olamayız. Her zaman onlara iyi ve saygılı davranmalıyız.

Annelerimizin ise hakkını ödememiz zordur. Annelerimizin neredeyse bütün istediğini yerine getirmeliyiz.

Ömrümüz bitene dek yapmamız gereken görevlerimiz bulunur. Bunlardan ilki Allah karşısında yapmamız gerekenlerdir bir diğeri ise insanlar karşısındaki yükümlülüklerimizdir. Bütün bu yükümlülüklerimiz içinde en başta geleni ise ebeveynlerimize karşı olan görevlerimiz ve sorumluluklarımızdır.

Allah, ondan başka kimseye tapmamamızı, ebeveynlerimize saygılı olmamızı buyurmuştur. Söz gelimi annemiz veya babamız yaşlandığında onlara bakma yükümlülüğümüz olursa of bile demememizi, onlara iyi davranıp yumuşak kalpli olmamızı emreder.

Hz. Muhammed ibadetin seviyelerini, vakti geldiğinde namaz kılmamızı, ebeveynlerimize saygılı ve iyi davranmamızı söylemiştir. Ebeveynlere iyi davranmak İslam’ın başta gelen şartlarındandır.

Aile büyüklerimize karşı hareketlerimizde seviyeli olmalıyız. Bununla ilgili Hz. İbrahimin bir anısı anlatılabilir. Hz. İbrahim annesi ve babasını kibar bir şekilde İslam’a davet eder. Babasının karşı çıkmalarına aldırmayıp onun affedilmesi için Allah’a yalvaracağını söylemiştir. Annenin ve babanın dini inanışı değişik bile olsa, dünya görüşleri uyuşmasa bile onlara saygılı davranmalıyız ve düzgün bir şekilde İslam’a çağırmalıyız. Anne ve babamızı yok saymamalıyız.

Hz. Muhammed’e kimlere iyilik yapmalı diye sorulduğunda üç cevabında annelere, 4 cevabında ise babalara cevabını vermiştir.

Biz henüz küçük yaşlarda iken, kendi işimizi göremiyorken ailemiz bize yardımcı olur bütün ihtiyaçlarımızı giderirlerdir. Biz de onlara sadece maddi olarak değil her yönden iyilik yapmalıyız. Mali olarak onların kalbini ferah tutmalı ve üzülmelerini engellemeliyiz. Ayrıca onları sevdiğimizi sözlerimizle ve davranışlarımızla belli etmeliyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nihat dedi ki:

    Ücretsiz üye olmak istiyorum

  2. ceren dedi ki:

    çok güzel

Yorum Yaz