Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2018

Ankara Kalesi ile İlgili Tanıtıcı Cümleler

Bu yazımızda Ankara Kalesi ile ilgili tanıtıcı cümleler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ankara Kalesi, şehirle özdeşleşmiş bir kale olarak şehrin simgesi haline gelmiştir. Ankara Kalesi’nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Roma zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Daha sonra Selçuklular tarafından onarılmıştır. Günümüze kadar ulaşmasında şehrin önemli yerlerine hakim olması etkili olmuştur.

Ankara Kalesi, iki kısımdır. Yirmiden fazla kuleden meydana gelmektedir. Birinci kısım eski Ankara olarak bilinir. İkinci kısımda Ankara’daki taşlar da kullanılmıştır. İç kalenin iki kapısı vardır. Biri hisar kapı diğeri dış kapı olarak bilinmektedir. Kalenin içinde 17. yüzyıl Osmanlı mimarisinden kalan birçok ev bulunmaktadır. Kalenin devasa kuleleri bulunmaktadır. Bunların ortalama yüksekliği on beş metre olarak bilinmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sedagül dedi ki:

    Bir Ankaralı olarak bize gelen her misafiri milyon kez Ankara Kalesine götürdüm. Bu yüzden tarihini de iyi bilirim. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekte olup kentte askeri bir garnizon bulunduran Hititler tarafından yapıldığı düşünülen kale Altındağ ilçesindedir.

Yorum Yaz