Ankara İstanbul YHT Bilet Fiyatları Açıklandı

Ankara İstanbul YHT Bilet Fiyatları Açıklandı hakkında bilgi kısaca.

İstanbul ve Ankara arasında işleyecek olan Yüksek Hızlı Tren hattının açılışına geri sayım başladı. Seferlerin mayıs sonundan itibaren, yani test sürüşleri bittikten sonra başlayacağı açıklananlar arasındaydı. Bugün ise bilet fiyatları açıklandı.

Hızlı tren ile 3 buçuk saat sürecek olan İstanbul-Ankara arasında işleyecek YHT hattı 533 km uzunluğunda. Trenin hızı sadece Sapanca ile Geyve arasındaki konvansiyonel hatta aktarım yapıldığında düşecek. Sinyalizasyon çalışmalarıyla birlikte buradaki hızlı tren hattı da yapıldığında sefer süresi 3 saate inecek.

Saatte 60, 80, 120 ve 150 km’lik hızlarla test sürüşleri yapıldı ve son çalışmada bu hız 275 km’ye kadar çıkarıldı. Tüm testlerden başarıyla geçen tren seferleri Ankara garından başlayacak ve İstanbul Pendik istasyonuna kadar sürecek. İstanbul Pendik istasyonunda hattın Marmaray’a entegresi gerçekleştirilecek. Yani Ankara’dan binen biri Avrupa yakasına kesintisiz tren hattıyla ulaşabilecek. Ulaşımda %78’lik bir ağırlığa sahip olması planlanan trenin günde 50 bin yolcu taşıması hedefler arasında. Esnek fiyat uygulamalı biletler de olacak. Fiyatlar gün içinde yoğunluk saatlerine göre değişebilecek. 80 tl’lik yüksek fiyat özel günlerde uygulanacak fakat fiyatın kesinliği henüz belli değil. Son düzenlemeler sonrasında fiyatların daha ucuz yapılabileceği konuşuluyor.

24367933

YHT Ankara İstanbul Seferleri Fiyatları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.