Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Nisan 2021

Anız neden yakılır

anız yangınlarının nedenleri, anız yakmanın nedenleri konularındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Çiftlik bölgelerinde sıklıkla gördüğümüz, ekim öncesinde çiftçilerin tarlalarındaki anızları yakmasını hepimiz görmüşüzdür. Anız yakma işleminin nedenlerini sizler için derledik:

Afrika’da belgesellerde gördüğümüz gibi, geniş düzlüklerde bir çok yerde anız yakılmaktadır. Aslında birçok canlının ölümü olan anız yakma ormanı temizlemek açısından önemlidir. Çiftçilik için gerekli olan bitki örtüsü yenilenmesi, toprak değişimi, yeni bitki oluşumu için anız yakılmalıdır.

 

Günlük hayatın devamlılığı için anız yakmak şarttır. Anız içinde yaşayan çoğu canlıyı öldürüyor olsa da doğal döngünün gerçekleşmesi için olmazsa olmazdır. Doğada başıboş yaşayan otçul canlılar için mükemmel bir besin kaynağı yenilenmesidir.

Yüzlece canlı türü, anızdan kurtulmuş yeni toprakta yetişip yaşarlar. Bu yeni yapılarda bitki örtüsü daha besleyicidir. Bundan ötürüdür ki geniş düzlükleri anız yakarak doğal hayatı devamlılık açısından canlandırmış oluruz. Kaybettiklerinden daha fazla kazandırdıkları olan bir işlemdir.

anız neden yakılır konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. osman dedi ki:

    Çok saçma bir yazı olmuş. Tüm kurumlar ve konusunda uzman kişiler anız yakmanın zararlarından bahsederken, burada anız yakmanın çok faydalı olduğu yazılmış. Tabiatın yenilenmesi için gerekliymiş. Böyle saçma şey mi olur, o zaman erezyon da çok faydalı, toprağın üzerindeki eski toprak gidiyor ve toprak yenileniyor. Hatta ormanları hep birlikte yakarsak tabiat yenilenir. Böyle bir düşünce olabilir mi.

Yorum Yaz