Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Ancak Bilgili İnsanlar Özgürdür İle İlgili Deneme

Bu yazımızda ancak bilgili insanlar özgürdür ile ilgili deneme kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çok okuyan insan mı bilir, çok gezen insan mı, diye sürekli sorulur. Aslında bilmek için, okumak ve gezmek birbirine tamamlar. Bir bütünlük içinde bilgiye ulaşma kolaylığı, gezerek, okuyarak ve yaşayarak sağlanır.

 

İşlenmeyen bilgi, saklı hazine gibidir. Değerlidir fakat kimseye bir faydası yoktur. Bu nedenle bilginin kullanılması, değerlendirilmesi gerekir. Bilmek, insanda cehaleti azaltır. Belki de çoğaltır. Bu bir bakış açısıdır. Fakat bilgi sahibi insanların kesin olarak özgür olduğundan rahatlıkla bahsedebiliriz.

İnsan bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir. Okudukça, tuzlu su içer gibi kanmayarak bilgisiz olduğunun farkına varır ve daha çok okumak ister. İçinde bilgiyle beslenen özgürlük dışarı çıkıncaya kadar okumaya devam eder.

Okuyan insan, özgürdür. Gezmek ya da seyahat etmek bunun için özgürlük kapsamında insanlık hakkıdır. Bu bakımdan bütünüyle bilgiye ulaşma, bilgiyi elde etme ve bilgili yaşama hüneri özgür insanın özelliklerindendir.

Bu özgürlük, manevi bir özgürlüktür. Çünkü bilgi manevi olarak da insanın içinde bulunan bir güç olma özelliği taşır. Bilgi, güçtür. Özgürlük kavramıyla kontrol edilmesi gerekir. Gerçekte ise, okudum bildim demekle de özgürlük gelmez.

Özgürlük, bilginin kırıcı ve yapıcı kilit olma araç özelliğiyle kırılan prangalardan kurtulma eylemidir. Bilgili insanın düşünce ufku, bakış açısı, hayat tarzı, dünya görüşü olgunlaşarak kıvam bulur. Özgün ve özgür bir hayat bilmekle mümkündür. Bilen insan, benliğini de yenerek yok eder ve kendinden de kurtularak özgürleşir.

Ancak Bilgili İnsanlar Özgürdür İle İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sunay dedi ki:

    Ancak bilgili insanlar özgürdür çünkü sizin de dediğiniz gibi insanı sahip olduğu bilgisi onu özgür ve bağımsız kılan şeydir. Çok güzel anlatmışsınız.

Yorum Yaz