Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Anayasanın Bazı Maddelerinin Değiştirilmemesinin Nedeni Neler Olabilir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Anayasanın Bazı Maddelerinin Değiştirilmemesinin Nedeni Neler Olabilir

Osmanlı Devleti yönetimi altında yaşayan atalarımız, özellikle Osmanlı Devleti yıkıma gittiği dönemlerde çok büyük acılar yaşamışlardır. Balkanlarda, Kafkasyada, Orta Doğuda insanlarımız, çeşitli yanlış uygulamalar sonucunda ortaya çıkmış olan büyük olumsuzluklarla mücadele etmek zorunda kalmış ve bir çoğu özellikle I. Dünya Savaşı döneminde hayatını kaybederken binlerce insan da günümüzde Türkiye’nin hakim olduğu toprakların içerisine göç etmek zorunda kalmıştır.

Burada bu insanlar, Kurtuluş Savaşı ile birlikte bir yürek olup çok önemli bir mücadele vermişlerdir. Verilen bu mücadelenin sonucunda eskinin izleri silinmiş, Türk milleti esaret altında yaşamaktan kurtularak kendisine düşman etkisi altında olmayan, özgür ve bağımsız bir devlet kurmuştur. Bu devletin kurulması noktasında çok büyük fedakarlıklar yapılmış ve çok büyük çabalar gösterilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasıyla birlikte ortaya çıkan kazanımların en iyi şekilde muhafaza edilip geliştirilebilmesi için de devleti devlet yapan bazı değerler, Anayasa’da ”Değiştirilemez” ibaresi ile yer almışlardır. Bu maddeler, Türkiye’nin bir Cumhuriyet olması, Atatürk ilkelerine bağlı bir hukuk devleti olması, ülkenin dilini, bütünlüğünü, milli marşı gibi değerleri belirleyen maddeler olmuştur. Bu değerler, Türkiye’yi Türkiye yapan değerler oldukları için değiştirilemezler, değiştirilmeleri teklif dahi edilemez.

Böyle bir uygulama yapılmasının sebebi ise ülkenin kurulduğu zamanlarda Atatürk, çeşitli güçlerin ülkeyi ele geçirmek için rejim değiştirme yollarına gitmek isteyeceklerini tahmin ediyordu. Ülkenin özünü, kimliğini, Türklüğünü kaybetmemesi adına bu tür değerler anayasal güvence altına alınmıştır.

Anayasanın Bazı Maddelerinin Değiştirilmemesinin Nedeni Neler Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781