Anadolu’ya İlk Türk Akınları Kimler Tarafından Yapılmıştır

atmosferin katmanları

Anadolu’ya ilk Türk akınları ne zaman ve kimler tarafından yapılmıştır konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazımızı hazırladık.

Anadolu’ya ilk Türk akınları İskitler yani Sakalar tarafaından milattan önce 2. yüzyılda yapılmıştır. Anadolu’ya ikinci akın ise Avrupa Hunları tarafından 378 senesinde Trakya ve Kafkasya üzerinden doğru gerçekleştirilmiştir. Avrupa Hunlarından sonra Sibir Türkleri 6. yüzyılda Anadolu’ya akın etmiştir.

Selçuklu Döneminde Anadolu’ya Yapılan Türk Akınları; 

– 1018-1021 Akınları; Bu akınların akabinde Anadolu’nun Türk yurdu olabileceği kesinleşmiştir.

– 1048 Pasinler Savaşı ve Sonucu; Anadolu’nun Türk yurdu olabileceği anlaşılmasının ardından Tuğrul Bey öncülüğündeki Türk askerleri Erzurum’a kadar gitti ve Pasinler Ovası’nda Türk askeri Bizans ordusunu alt etti. Pasinler Savaşı sonucunda Anadolu’nun Türk yurdu olması için gerekli zemin hazırlanmış oldu.

– 1071 Malazgirt Savaşı; 26 Ağustos 1071 tarihinde Selçuklu ile Bizans arasında savaş yapıldı ve bu savaşı Selçuklu ordusu kazandı.

Anadolu’ya İlk Türk Akınları Kimler Tarafından Yapılmıştır Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.