Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Anadolu’ya Bir Çok Uygarlığın Gelip Yerleşmesinin Sebebi Neler Olabilir

turkiyeharitasiAnadolu bölgesi tarihin her döneminde hep ilgi gören ve bir çok medeniyete beşiklik eden bir bölge olmuştur. Bu yazımızda sizlere Anadolu’ya bir çok uygarlığın gelip yerleşmesinin sebebi neler olabilir kısaca sizlere bahsedeceğiz.

Hepimizin de bildiği gibi bir çok tarih kaynağında Anadolu için “Medeniyetler beşiği” ifadesi kullanılmaktadır.Bu ifadenin Anadolu bölgesi için sık sık kullanılmasının temel sebebi ise geçmiş dönemlerde Anadolu’da bir çok medeniyetin yaşamış olmasıdır. Dolayısıyla da en eski medeniyetler bile mutlaka Anadolu bölgesinde bir dönem dahi olsa siyasi varlığını sürdürmüştür.

Anadolu bölgesi önemli göç ve ticaret yolları üzerinde bulunurken aynı zamanda Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlamaktadır. Aynı zamanda Anadolu bölgesi tarım faaliyetleri açısında son derece verimli topraklara ve iklim koşullarına sahiptir. Dolayısıyla da bu özellikleri ışığında Anadolu, tüm medeniyetler için tarih boyunca çekici bir hal almıştır hatta burada üstünlük kurmak isteyen medeniyetler arasında üstünlük mücadeleleri bile yaşanmıştır.

Verimli topraklar ve iklim koşullarının yanı sıra avcılık ve toplayıcılık yapan insanlar dağlık bölgelere göre Anadolu’da bu faaliyetleri daha kolay bir şekilde yapabilmekteydi çünkü Anadolu bölgesinde aynı zamanda fazlasıyla av hayvanı yaşıyordu.

Anadolu’da tarım faaliyetleri son derece kolay olduğundan dolayı insanlar zamanla av ve toplayıcılık faaliyetlerini terk etmeye başlamışlardır ve böylece göçebe yaşam tarzını da kısım kısım bırakan insanlar zamanla Anadolu’da yerleşik hayata geçmeye başlamışlardır.

Anadolu’nun medeniyetler beşiği olmasının diğer bir nedeni ise bu bölgede teknolojinin daha hızlı gelişmesidir. Bu gelişmenin temelinde ise öküz gücü yatmaktadır. 10 insanın yapacağı işi bir öküz tek başına yapabiliyordu bu nedenle de tarım faaliyetlerinde tarım, sulama ve benzeri işler daha kolay ve basit bir hal alıyordu.

Anadolu insanının öküz gücünden fazlasıyla faydalanması, hayvanları evcilleştirmesi aynı zamanda diğer medeniyetlere de örnek olmuştur ve ilerleme kaydetmelerine ortam hazırlamıştır.

Anadolu’ya Bir Çok Uygarlığın Gelip Yerleşmesinin Sebepleri Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hanife ÖKSÜZ dedi ki:

    Teşekkür ederim ama biraz daha kisa olsaymiş daha iyi olurdu

Yorum Yaz