Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Anadolu’da Neden Çok Sayıda Uygarlık Kurulmuştur

anaduyg1Orta kuşakta yer alan Anadolu bölgesinin iklim şartları da gayet olumlu ve elverişlidir. Bu nedenle de Anadolu bölgesi insanların düzenli ve kaliteli yaşam sürmesi için imkanlar sağlar ayrıca Anadolu Bölgesi ilkim koşulları sayesinde tarım ve hayvancılık faaliyetleri için de oldukça elverişli alanlardır.

Anadolu’nun üç tarafında da deniz vardır. Böylece Anadolu’da bir çok denizcilik faaliyetinin rahatlıkla yapılmasını ve iklimin etkilediği etmenleri olumlu olarak etkilemiştir. Doğal olarak bol su kaynaklarıyla tarım ve hayvancılık gibi temel ekonomik faaliyetlerine ortam sağlayan Anadolu Bölgesi oldukça ilgi çekmiştir.

Anadolu Bölgesi; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının arasınd ayer almaktadır bu nedenle de kara ve deniz arasında rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Bununla birlikte Anadolu, önemli olan bir çok ticaret yolunun üzerinde bulunmaktadır.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı Anadolu Bölgesi sahip olduğu özellikler ile bir çok medeniyet tarafından istila edilmiştir ve bu bölgelerde bir çok medeniyet kurulmuştur; her medeniyetin bu bölgelerde izleri kalmıştır.

Anadolu’da Neden Bir Çok Uygarlık Kurulmuştur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Almila Aşk KESKİN dedi ki:

    harika yazmışınız 100 aldım size nasıl teşekkür edeceğimi bilmyorum…hoca çok beğendi.

Yorum Yaz