Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Haziran 2021

Anadolu’da Bulunan Kervansaraylar, Dönemleri Hakkında Hangi Bilgileri Vermektedir?

Bu yazımızda Anadolu’da bulunan kervansaraylar, dönemleri hakkında hangi bilgileri vermektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu’da tarih boyunca kurulan birçok kervansaray ve benzeri mimari eserler bulunmaktadır. Binlerce yıldır Anadolu coğrafyasının Medeniyetler Beşiği olarak faal durumda olması geçmişten günümüze birçok mimari eserin varlığının korunmasında etkili olmuştur. Bu nedenle Anadolu coğrafyası özel bir coğrafyadır.

Anadolu’da kurulan ve bu sebeple varlığını koruyarak günümüze kadar ulaşmış kervansaraylar, dönemleri hakkında ticari faaliyetlerin neler üzerinden gerçekleştiğinin, ticari yolların nerelerden geçtiğinin ve o dönemki toplum ihtiyaçlarının nelerden oluştuğunun bilgisini vermektedir. Böylece o döneme ait siyasi, sosyal ve ekonomik varsayımlar ve çıkarımlar yapılabilmektedir. Kervansaraylar mimari eser ve tarihi miras olarak önemli bir yere sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çiğdem dedi ki:

    Anadolu’da bulunan kervansaraylar ve dönemleri hakkında bir kaç örnek yazabilirim. II. Kılıçarslan Dönemi – Alay Han ve I. Alaeddin Keykubat – Sultan Han gibi kervansaraylar bulunur.

Yorum Yaz