Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Nedir

Orta Çağ Avrupa’sında yaşayan insanlar, Amerika kıtasının keşfedilmesi ile birlikte adeta yeni bir boyuta geçmişlerdir. Yeni bir kıta, yeni deneyimler, yeni hayat. Bu kavramlar, Avrupa’da baskı altında yaşayan, ekonomik sorunlarla boğuşan ve ezilen halkın umudu ve rüyası olmaya başlamıştır. Amerika’daki ilk yerleşim, İngiltere’de yaşayan ve kendilerini Puritan olarak adlandıran aşırı dinci kesimin yerleşimiyle başlamıştır. Bu insanlar Amerika’ya giden ilk grup olarak gittikleri yerde aşırı dinci bir yönetim sistemi kurmuşlardır.

Ancak Amerika rüyası kısa zaman içerisinde tüm dünya halklarını cezbettiği için dünya üzerinden birçok insan bu bölgeye göç etmiştir. İlk yerleşimin başladığı yıldan 100 – 150 yıl sonrasına kadar bölgede önemli derecede göç gelmiştir. Amerika, ilk zamanlarda İngiltere kralına bağlı olarak yönetilen bir koloni ülkesiydi. Bölgede kurallar, İngiltere kralının isteklerine göre şekilleniyordu.

Aradan geçen zaman zarfında bölge halkı, özellikle Rönesans hareketleri ile birlikte ortaya çıkan düşünceleri benimsemeye başladı çünkü Avrupa’daki baskılardan kaçan insanların hepsi Amerika’ya yerleşmeye başlamıştı. Bu sebepten dolayı burada bağımsızlık, demokrasi, eşitlik düşünceleri de kısa zaman içerisinde şekillenmiştir.

Amerikan bağımsızlığı, İngiltere kralından bağımsızlık anlamına gelmektedir. Bu bildirge ile dünya tarihinde bir ülke ilk kez halkın kendi kendini yönettiği esasa dayalı olan bir devlet kurma kararı almıştır. Amerikan bağımsızlığı diğer ülkeler gibi kanlı bir şekilde geçmemiştir. Sadece halk, artık İngiltere kralına bağlı olmadığını ve gücünü Amerika’da yaşayan halkların rızasından alan bir devlet kurulacağını ilan etmiştir.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz