Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Amasya Genelgesinin Maddeleri Nelerdir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Amasya Genelgesinin Maddeleri Nelerdir?

indir-1Amasya Genelgesi Türk ve Dünya tarihinde önemli bir genelgedir çünkü bu genelge milli mücadelenin bir göstergesi olma niteliğini taşımaktadır.

Amasya Genelgesinin Maddeleri:

1- Vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlikededir: Milli mücadelenin vatanın bütünlüğü için gerekli olduğu ve bölgesel savunmaların yeterli olmayacağı ifade edilmiştir.

2- İstanbul hükümeti görevlerini yapamamaktadır. Bu durum milletimizi yok saymaktır: İstanbul Hükümetinin Türk milletini korumadığı ve temsil etmediği ifade edilerek bu hükümete karşı güvensizlik bir kez daha dile getirilmiştir.

3- Vatanın bütünlüğünü, vatanın bağımsızlığı yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır: Bu maddede kurtuluş savaşının yöntemi ve amacı ifade edilirken aynı zamanda milli mücadele sürecinin demokratik yöntemlerle sürdürüleceği vurgulanmıştır.

4- Milletin haklarını korumak için tüm etki ve denetimden uzak olan bir milli kurul oluşturulmalıdır: Bu madde ile birlikte Erzurum Kongresi sırasında ilk defa bölgesel bir kurul olan temsil heyeti kurulmuştur.

5- Anadolu’nun her yönden güvenli ili olan Sivas’ta kongre yapılacaktır: Bu madde ile ülkedeki bölgesel direniş örgütlerinin bir merkezde toplanması sağlanmıştır.

6- Sivas kongresi için tüm illerden halkın güvendiği üç delege Sivas’a gelecektir: Bu madde ile delegelerin kişisellikten uzak olması sağlanmıştır.

7- Sivas Kongresine katılacak olan delegeler Müdafaa-i Hukuk, Redd-i İlhak cemiyetleri ve belediyeler tarafında oy ile seçilecektir: Bu madde ile yerel iradelerin hakimiyeti ön plana çıkarılmıştır.

8- Askeri ve sivil teşkilatlar dağıtılmayacak, yönetimleri devredilmeyecek ve silahlar düşman devletlere teslim edilmeyecek: Bu madde ile gerekli durumlarda silahlı mücadeleye girilebileceğinin, yapılacak direnişlerin top yekün mücadele olacağının altı çizilmiştir.

Amasya Genelgesinin Maddeleri ve Yorumları Konusundaki Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781