Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Alyuvarların Görevleri ve Özellikleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Alyuvarların Görevleri ve Özellikleri

Alyuvarların görevleri nelerdir, alyuvarların özellikleri hakkında bilgi kısaca

Alyuvarlar, eritrosit adı da verilen, kırmızı kan hücreleridir. Kanın rengini de bu hücre­ler vermektedir. Görevleri içlerinde taşı­dıkları hemoglobin molekülü sayesinde oksijen ve karbondioksit taşımaktır.

Alyuvarlar yassı kemiklerin içindeki kırmızı kemik iliğinde yapılırlar. İlk yapıl­dıkları dönemde hücre çekirdeğine sa­hip olmalarına rağmen olgunlaştıkça çe­kirdeklerini kaybederler. Bunun için al­yuvarlar insan vücudunda çekirdeksiz hücrelere örnek oluştururlar. İçlerini he­moglobin molekülü doldurur. Hemoglo­bin molekülünde demir molekülüne bağlı 4 tane “hem” molekülü ve protein (globin) bulunur. Demir molekülünün +2 ve +3 değişim özellikleri sayesinde oksijen ve karbondioksit hemoglobine bağlanıp ayrılabilir. Akciğere gelen kandaki alyu­varların hemoglobini akciğer alveolleri içine dolmuş olan oksijeni alarak hemog­lobine bağlarlar. Bu moleküle artık oksihemoglobin adı verilir. Bunu taşıyan kan ise “temiz kan” diye adlandırılır. Temiz kan kılcal damarlara gelince oksijeni ve­rerek bu sefer hemoglobine dokulardan kılcal damarlar aracılığıyla aldıkları kar­bondioksiti bağlarlar. Bu kan “kirli kan”dır ve hemoglobin molekülü ise karboksihemoglobin diye adlandırılır. Kan tekrar akci­ğere döndüğünde karbondioksit hemoglo­binden ayrılır ve önce akciğer alveollerine oradan da dışarıya verilir. Süreç yeniden he­moglobinin oksijeni almasıyla başlar.

Sağlıklı bir insanın bir mililitrelik kanın­da yaklaşık 4.5-5 milyon tane alyuvar bu­lunmalıdır. Kadınların normal alyuvar sa­yısı biraz daha düşük olabilmektedir. Al­yuvar sayısının düşüklüğü veya içlerin­deki hemoglobin molekülünün normal yapıda olmaması “anemi” yani kansız­lık hastalığını oluşturur.

Alyuvarların kemik iliğinde yapımını uyaran faktörler kişinin kanındaki alyu­var sayısını artırır. Bu faktörlerdeki temel esas dokulara az oksijen gitmesidir. Do­kulara yetersiz oksijen giderse kemik iliği uyarılarak alyuvar yapımı teşvik edilir. Örneğin tepelere çıkıldıkça havanın için­deki oksijen azalır. Bu nedenle yüksek­lerde yaşayanların oksijen ihtiyacı daha fazladır. Spor yapanlarda alyuvar sayısı artar. Kanamalarda alyuvar yapımı uyarılır.

Alyuvarların 120 gün ömürleri var­dır. 120 günün sonunda karaciğer ve da­lak tarafından tutulan alyuvarlar parça­lanır. Demiri tekrar kemik iliğine yollanır. Alyuvar nedir, alyuvar ne işe yarar özellikleri görevleri hakkında bilgi aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mine dedi ki:

  çok işime yaradı kim yazdıysa emeğine sağlık beğendim.

 2. Zeynep dedi ki:

  Kısaca dediğin bumu dağ kadar olmuş

  1. esma dedi ki:

   Sen dağ kadarsın haberin yok

 3. fatih baba dedi ki:

  kurallara uyun

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781