Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2020

Altın Orda Devleti Hakkında Kısa Bilgi

1227-1502 yılları arasında varlığını sürdüren Altın Orda devletinin özellikleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

  • Altın Orda devleti, İdil bölgesinde var olan Bulgar Devleti’nin varlığına son vermiştir ve böylece Doğu Avrupa’nın büyük bir alanına hakim olmuşlardır.
  • Bu devlet Rus prensliklerini, Macarlar, Lehleri ve Litvanyalıları hakimiyetleri altına almıştır. Ancak Altın Orda devletinin zayıflama dönemine girmesi ile birlikte bu toplumlar bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.
  • Altın Orda devletinde İslam dininin yaygınlaşıp benimsenmesi ile birlikte Türk-İslam devletinin özellikleri tam anlamıyla bu devlet üzerinde görülmeye başlanmıştır ve Altınorda devletinde XIV. asırda Moğolca bir kenara bırakılarak yaygın bir şekilde Türkçe kullanılmaya başlanmıştır.
  • Altınorda devleti iç çekişmelerden dolayı son zamanlarda oldukça zayıflamıştır ve Timur istilasının da yaşanmasıyla birlikte bu devlet parçalanıp yıkılmaktan kurtulamamıştır.
  • Kirim, Kasım, Küçüm, Nogay, Buhara, Hive, Hokand gibi hanlıklar Altın Orda devletinin yıkılması sonucunda bu devletin toprakların üzerinde kurulmuştur.

Sizlere Bu Yazımızda Altın Orda Devleti Hakkında Bilgi Verdik. Sizler de Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdkai Yorum Alanından Hemen Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz