Alışverişte Takas Yerine Paranın Kullanılması Hangi Zorlukları Ortadan Kaldırmıştır

Alışverişte takas yerine paranın kullanılması hangi zorlukları ortadan kaldırmıştır sorusuyla ilgili bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

İnsanlar, eski zamanlarda para bulunmadan önce de ticaret faaliyetleri yapıyorlardı ancak o dönemde insanlar para diye bir şey bilmediklerinden dolayı para kullanmıyorlardı ve ticaret faaliyetlerinde takas usulünü kullanıyorlardı. Takas usulünde insanlar birbirlerindeki eşyaları ihtiyaçları doğrultusunda birbirleri ile değiş-tokuş ederlerdi. Ancak bu durumda da iki tarafında verdiği malzemeler eşit değerde değildi ve bu konuda da bir eşitsizlik ve adaletsizlik oluyordu çünkü eşyaların, malzemelerin ya da besin ürünlerinin belirli bir bedeli yoktu.

Lidyalılar ise ilk olarak parayı bulmuşlardır ve böylece ticaret faaliyetlerine yeni bir boyut getirmişlerdir. Lidyalıların ticarette takas usulünü kaldırarak parayı kullanmaya başlamaları ve sonradan diğer ticaret toplumlarının da parayı kullanmaya başlaması ticaret faaliyetlerindeki karışıklıkları ortadan kaldırmıştır ve ticarette alınan satılan her şeyin para karşılığında bir değeri olmuştur.

Alışverişte Takas Yerine Paranın Kullanılması Hangi Zorlukları Ortadan Kaldırmıştır Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.