Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Alın Teri ile İlgili Hikaye

Alın teri ile ilgili hikaye kısaca, alın teri hakkında hikayeler özet kısa

Para kazanmak önemli bir şeydir. Ancak ondan daha önemli bir şey varsa o da helal para kazanmaktır. İnsanın ancak kendi emeğiyle hak ederek kazandığı para helaldir. Böyle para kazanan insana ise alnının teriyle para kazandı denir.

Öykümüzde başarılı bir öğrenci olan Mehmet ana kahramandır. Mehmet ailesinin durumu sıkışık olduğu için yaz tatillerinde okula ara verince çalışıp para kazanmaktadır. Diğer arkadaşları yaz tatilinde eğlenip dinlenirken o çalışıyordu. Mahallenin berberi babasının yakın arkadaşıydı ve Mehmet orada çıraklık yapıyordu.

Daha çok getir götür işleriyle uğraşan Mehmet çayları getiriyor, yerleri süpürüyor ve böyle küçük işlerle uğraşıyordu. Karşılığında babasının arkadaşı olan ustasından haftada 20 lira alıyordu.

Aldığı ilk paranın heyecanıyla Mehmet eve koştu. Eve gelince babasına 20 lirasını göstererek “Babacığım, bununla bizlere bir şeyler alabilirsin” dedi. Babası duygulanmıştı. Gece yatmadan önce babası Mehmet’in yanına geldi ve arkadaşı olan ustasıyla konuşup izin aldığını, ertesi gün işe geç gidebileceğini söyledi. Mehmet yarın olacakların sabırsızlığıyla uykuya daldı. Sabah babası onu bir bisikletçiye götürdü. Buradan Mehmet’e bir bisiklet aldılar. Mehmet şaşkındı. “Ama baba, bununla tüm ailemizi ilgilendiren başka şeyler alabilirdin” dedi. Babası “Olmaz, bu senin alın terinle kazandığın para. Senin hakkın olan para” dedi. Mehmet’in şaşkınlığı geçmemişti. 20 liranın bu bisiklete nasıl yettiğini merak ediyordu. Babası paranın geri kalanını kendisinin tamamladığını söyledi. Onun için Mehmet’in alın teriyle çalışıp para kazanması yeterliydi. Böyle bir çocuk için her şeyi yapardı.

Mehmet o gün alın teriyle para kazanmanın ne demek olduğunu ve ne kadar takdire şayan bir şey olduğunu öğrendi.

Alın Teri ile İlgili Hikayeler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz