Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Ali Ulvi Ersoy Hayatı

Ali Ulvi Ersoy Kimdir, Ali Ulvi Ersoy Hayatı

Ali Ulvi, tam adı Ali Ulvi Ersoy (d. 1924, İstanbul – Ö. 30 Ocak 1998), 1950 kuşağının en önemli karika­türcülerindendir.

Balıkesir Öğretmen Okulu ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğrenim gördü. İlk karikatürünü öğrencilik yıllarında Ço­cuk Sesi dergisinde yayımladı. Daha sonra Kahkaha, Mizah, 41 Buçuk, Dolmuş ve Tef gibi mizah dergilerine çizdi (1947-50). 1957­59 arasında ABD’de bulundu, karikatürleri New Yorker, Look, Esquire ve Punch dergi­lerinde de yer aldı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli ödüller kazanan Ali Ulvi 1950’den beri aralıksız çizdiği Cumhuriyet gazetesinden, 1991’de çıkan bir anlaşmazlık sonucu bir grup arkadaşıyla birlikte ayrıldı.

İlk karikatürlerinde Cemal Nadir’in etkisi görülür. Daha sonra karikatürde “çizgide mizah” anlayışını benimsemiştir. Tutarlı saptamalarıyla günümüzün en yetkin kari­katürcülerinden biri olmuştur. Yazısız kari­katürlerinde toplumsal ve siyasal olayla­rı gözlemlerine dayanarak verir. Kişileri gülünçleştirmek yerine durum ve dü­şüncelerle alay eder. Günlük karikatürlerin­de siyasal içerikle mizah öğesini birleştire­rek güçlü bir yergi ortaya koyar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz