Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ali Kuşçu Kimdir Hayatı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Ali Kuşçu Kimdir Hayatı

Ali Kuşçu Biyografisi ve Buluşları hakkında bilgi kısaca, Ali Kuşçu Kimdir Hayatı .

1403 senesinde Semerkant’ta dünyaya gelen Ali Bin Muhammed, Ali Kuşçu olarak tanınmaktadır. 1474 senesinin 16 Aralık günü vefat edene kadar matematik, gökbilim ve dilbilim ile uğraşmıştır. Timur İmparatorluğu’nda yaşayan Ali Kuşçu’nun babası imparatorluk astronomu Uluğ Bey’in kuşçusudur. Bu sebeple ailesinin tüm fertleri kuşçu lakabıyla anılmaktadır. Matematik ve astronomiye ilgi duyduğundan dolayı küçük yaşlardan itibaren Bursalı Kadızade Rumi, Gıyaseddin Cemşid ve Muinuddin Kaşi’den dersler almıştır. Kirman’a bu konularda daha çok bilgi edinmek için gitmiştir. Şerh-i Tecrid ve Hall-ü Eşkal-i Kamer (Ay Döngüsünün Açıklanması) isimli eserlerini yazmıştır. Eğitimi bitince Uluğ Bey’in yanında gözlem evinde çalışmak üzere müdürlüğe başladı. 1449 senesinde Hacca gitme isteğinde bulundu. Uzun Hasan, Akkoyunlu hükümdarı, Tebriz’den kendisine büyük itibar ettiği haberlerini yollamıştı ve kendisinin Osmanlı Devleti ile aralarındaki barış görüşmelerini yürütmesini istemişti. Uzun Hasan’ın sözcülüğünü yapan Ali Kuşçu II. Mehmed çağırınca İstanbul’a gitti. Sınır bölgede büyük bir törenle karşılandı ve Ayasofya medresesine müderris olarak atandı. 1474 senesinin 16 Aralık gününde İstanbul’da iken hayata gözlerini yumdu.

ali-kuscu-istanbul-da-oldu-_28101

Ali Kuşçu Kimdir Hayatı  Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tk dedi ki:

    Sağolun çok güzel olmuş emeğinize sağlık

  2. emine dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, Ali kuşçu hayatı kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  3. barış dedi ki:

    emeği geçenlerin eline sağlık, ali kuşçu hayatı kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781