Ali Ekber Yurt Kimdir

Üniversiteye Alevi dedesi atandıTunceli Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt atandı.

Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yapılan basın toplantısında Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, ”Tunceli yöresindeki özellikle insani ve sosyalsorunların incelenmesi, irdelenmesi, bunların çözümüne yönelik projeler geliştirilmesi, katkıda bulunulması konusunda, oldukça önemli çalışmalarımız oldu” dedi.

Kuluşundan bu yana merkezin müdür vekilliği görevini yürüttüğünü hatırlatan Boztuğ, “Bugün 14 Aralık 2011 tarihi itibariyle üniversitemizde önemli bir gün yaşıyoruz. Çünkü bugün itibariyle Tunceli Üniversitesi Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini, ilimizin önemli Alevi Ocaklarından birisi olan Hozat Sarısaltık Ocağı dedelerinden Ali Ekber Yurt dedemize veriyoruz.” dedi.

Merkezin yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Rektör Boztuğ, önümüzdeki dönemde yapmayı plandıkları “Cem İbadetinde Semah’ konulu uluslar arası bir sempozyumun sorumluluğunu da yeni atanan Ali Ekber Yurt’a verdiklerini belirti. Boztuğ, “Hukukun, demokrasinin, insan haklarının veekonominin evrenselleşmesi sürecinde Alevi kardeşlerimizin de yaşadığı sorunlara çözüm üretebilmek, o sorunları gündeme taşıyabilmek için bumerkezimizin iyi çalışmalar yapacağını umuyorum. Sayın dedemize çalışmalarında başarılar dileyerek aşk-ı niyaz ediyorum” diye konuştu.

-“Aleviliği özünden koparmadan bilimsel anlamda yoğurarak gelecek kuşaklara aktaracağız”

Tunceli Üniversitesi Alevilik Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevine atanan Ali Ekber Yurt ise ”Daha çok sözlü gelenekle bu güne kadar gelen Aleviliğin, devletimizin bünyesindeki bir üniversitede bir araştırma, uygulamamüdürlüğü bünyesinde ele alınarak ileriki kuşaklara aktarılması hakikaten sevindirici. Aleviler açısından sevindirici, toplumumuz açısından sevindirici, tüm Türkiye, dünya açısından sevindirici bir olay” dedi.

Tunceli Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Cemevi derneğibaşkanlığı görevini de yürüten Yurt, ”İnşallah Aleviliği özünden koparmadan, hakikaten özüne yakışır şekilde, geçmişte büyük baskılara maruz kaldığı halde bizler, büyüklerimizden aldığımız Aleviliği bilimsel anlamada yoğurarak, gelecekteki kuşaklara daha doğru, daha güzel şekilde aktaracağız. Ağır bir yük aldığımın, farkındayım. Ama başaracağıma ve başaracağımıza inanıyorum” diyekonuştu.

-“Sorunların çözümü artık bir zaman meselesi”

Toplantıda bir basın mensubunun, ”Bu göreve bir Alevi dedesinin atanmasını, Aleviliğin yasal statüsü için atılmış bir ilk adım olarak değerlendirebilir miyiz?” sorusu üzerine Rektör Boztuğ, hükümetin yaptığı Alevi Çalıştayları’na değinerek, ”Çalıştaylar sonrasında bir sonuç raporu hazırlandı. O sonuç raporunda Alevi kardeşlerimizin bazı sorunlarına çözümler bulundu” dedi.

Boztuğ, şunları söyledi: ”

”Alevi kardeşlerimizin sorunlarını 100 tane, 200 tane, 500 tane de sayabiliriz. Ama bunlardan en önemli olan birkaç tanesini ben sıralarsam, mesela Madımak Oteli’nin kamulaştırılması tamamlandı. Zorunlu din derslerinde Alevi yurttaşlarımızın çocuklarının kendi mezheplerini, meşreplerini öğrenmesikonusunda yine Alevi dedelerinin ve kanaat önderlerinin katılımıyla hazırlananders kitapları Milli Eğitime sunuldu. Sırada cemevlerinin statüsü var. Çalıştaylarınsonuç raporunda güzel bir öneri var. O öneride diğer ibadethanelere sağlanan diğer hakların Cemevlerine de sağlanması gerektiği, Cemevlerinin Aleviyurttaşlarımız için birer inanç ve erkan evi olduğu belirtiliyor. Bunlar bir süreç, bir zaman. Başlatılan süreçte Alevi kardeşlerimizin sorunlarının evrensel hukuk, evrensel insan hakları normlarına göre çözüleceğine inancım tamdır. İşte deriz ya burası meydan. Bu meydanda Tunceli Üniversitesi Alevilik Uygulama VeAraştırma Merkezi Müdürü şu anda ülkemizin önde gelen Alevi ocaklarından Hozat Sarısaltık Ocağından Karacalı Ahmet Yurt dedenin oğlu Ali Ekber Yurt dede. Yani bu bir imza artık. Buna artık kimsenin daha söyleyeceği bir şey de yok. O nedenle az önce sayın dedemizin de dediği gibi, inşallah bu merkezimiz, atalarımızdan aldığımız Alevi-İslam inancını, Alevi- İslam öğretisini, Aleviliğin tümdünyadaki diğer Aleviler için Tunceli’nin bir Aleviliğin kıblesi olduğunu dünyayayayacaktır diye düşünüyorum.”

Toplantının ardından Boztuğ ve Yurt, basın mensuplarına birlikte poz verdi.

Ali Ekber Yurt , Ali Ekber Yurt Biyografi , Ali Ekber Yurt Geçmişi Hayatı Hakkında Bilgi , Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Ekber Yurt 2012 2013

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.