Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Ali Batı Ayaklanması

Ali Batı İsyanı, Ali Batı Ayaklanması

Ali Batı Ayaklanması, Mondros Mütarekesi sonrasında Mardin’de çıkan aşiret ayaklanması (11 Mayıs – 18 Ağustos 1919). Ali Batı Ayaklanması Hakkında Bilgiler:

I. Dünya Savaşı’nın ardından itilaf güçleri, özellikle de İngilizler, bazı Osmanlı topraklarını işgal etmiş, bazı yörelerde ise ayrılıkçı güçleri Osmanlı Devleti aleyhine güçlendirmeye çalışarak, onlar aracılığıyla dolaylı etkinlik sağlamaya yönelmişlerdi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da aşiretlerle işbirliği kurmaya çalışıyor, bu aşiretleri merkezî yönetime karşı kışkırtıyorlardı. İngilizlerin bu politikayı uygulamak için kullandığı aşiretlerden biri Midyat, Cizre ve Nusaybin yöresinde etkin olan ve Mütareke sonrasının karışık ortamında bu etkinliğini daha da artıran Ali Batı’nın aşiretiydi. Ali Batı bir yandan İngilizlerle yakın ilişkiye girerken öte yandan da “İstanbul Hükümeti’nin Mardin’deki temsilcisi olduğu” propagandasıyla çevredeki aşiretleri kendi safına çekmeye çalışıyordu.

Ali Batı 11 Mayıs 1919’da yüz kadar silahlı adamıyla Nusaybin’e girdi. 5. Tümen’e bağlı birliklerin harekete geçmesi üzerine önce dağlık yörelere, silahlı çatışmalarda yenilince de Midyat yöresine çekildi. Tümene bağlı birlikler Ali Batı’yı sürekli izleyerek 4 Haziran’da Mekre yakınlarında bozguna uğrattılar. Buradan bir grup çeteciyle birlikte kaçmayı başaran Ali Batı bir süre daha etkinliğini sürdürdüyse de, ayaklanmacıların ileri gelenlerinin Medah’ta gizlendiğini haber alan 6. Piyade Alayı’na bağlı birlikler köye baskın düzenlediler. Çatışmada, başta Ali Batı olmak üzere, birçok ayaklanmacı öldürüldü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ugur dedi ki:

    Alîke batte ( ali batı ) gerçek bir kahramandır . O yöreye gidip oradaki yaşlı insanlardan, alîke batte efsanesini dinlemeniz lazım.

Yorum Yaz