Alfabenin İcadı ve Gelişimi

Alfabenin icadı tarihçesi ve gelişimi, alfabe ne zaman bulundu icat edildi

Alfabe Nasıl Bulundu

Okuma yazmanın ilk basamağı alfabe. Her biri belirli bir sesin karşılığı olan harf dizisi. Onlar olmadan ne yazmak, ne okumak ne de konuşmak mümkün. Peki, bu kadar önemli bir şey ilk ne zaman peyda olmuştur biliyor musu­nuz? Hemen anlatalım …

Çok eski ama çok eski devirlerde insanlar işaretleri kullanıyorlardı. Zamanla bu yetmemeye başladı ve yaşadıkları şeylerin hatırlanması için kayıt tutmaya ihtiyaç duydular. Kayıt tutma ihtiyacının yanı sıra uzaktakilerle anlaşmak için de bir çare bulmak gerekiyordu. İşte bu ihtiyaç­lar sonucu doğan alfabe insan hayatını muaz­zam ölçüde kolaylaştırdı.

İlk alfabe kişinin anlatmak istediği şeye dair çizdiği resimlerden oluşuyordu. Mesela biri “Dinozor geliyo kaçın!” diyecek değil mi, derhal dinozor resmi çizmeye koyuluyordu. Resmi kötü olanlar bu arada gümbürtüye gidiyordu. Dino­zoru çizip derdini anlatana kadar afiyet olsun.

Mesela susadığını anlatacak dere mere gibi şeyler çiziyordu. Eğer beceremezse millet yılan çizdi diye kaçışıyordu. Kısacası o zamanlar hayat bir hayli zor idi.

Gel zaman git zaman madem resimli alfabe­yi bulduk, bari adam gibi anlaşalım diye bunu geliştirmeye çalıştılar. Kendilerince gelişmiş resim dilini bulan Mısırlılar bu alfabeye “hiye­roglif’ adını verdiler. Taşlara piramitlere hiye­roglifle yazılar yazmaya başladılar. Bu alfabede her resim bir kavram niteliğindeydi. Bu alfabe zamanla daha basitleştirilip hizaya sokuldu.

Aradan uzun yıllar geçti. Yapraklar döküldü, karlar yağdı, güneş açtı ve 1095 yılına gelin­di. İngiliz arkeolog Handers Petrie, yaptığı kazı çalışmalarında tarihte kullanılan ilk alfabeyi bul­du. Sina yarımadasında M.Ö. 2000 yıllarında yazılan kitabelerden yararlanarak, Mısır ile İsrail arasında yerleşik yaşayan Sami asıllı bir kavim tarafından kullanıldığını açıkladı. Yazı için harf­leri ilk kullananlar ise Fenikelilerdi. Fenikelilerin o zamanlar bulduğu alfabe bugün kullandığımız alfabenin başlangıç noktası oldu. Yalnız Feni­kelilerin alfabesinde sadece sessiz harfler vardı. Konuşmaya çalışırken bayağı bir nefes darlığı geçirten bu alfabeye sesli harfleri Yunanlılar eklemiştir. İşte böyle. Alfabenin icadı da kısaca böyle bir şeydir.

Alfabenin İcadı ve Tarihi Gelişimi İle İlgili Yorumlarınızı Sizler de Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.