Alfabemizde Kaç Tane Ünlü Sesli Harf Vardır?

Bu yazımızda alfabemizde kaç tane ünlü sesli harf vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkler tarih boyunca birçok alfabe kullanmışlardır. En son 1 Kasım 1928’de kabul edilen Latin harfleriyle birlikte Türklere özgü Latin Alfabesi’ne geçilmiştir. O tarihten bugüne Latin Alfabesi kullanılmaktadır.

Alfabemizde 29 harf bulunmaktadır. Bu harflerden 21 tanesi sessiz harflerdir. Sessiz harflerin diğer ismi ünsüz harflerdir. Geriye kalan 8 harf ise sesli harfler yani ünlü harflerdir. Ünlü harfler, hece sesi oluşturur ve ünsüz harflerin de okunmasını sağlar.

Ünlü harfler, yapısına göre de ayrılmaktadır. Dar, geniş, kalın, ince, düz ve yuvarlak olmak üzere 8 ünlü harfin farklı dil bilgisi durumları vardır. Bunlar dil bilgisi kuralları için oluşturulmuştur. Ünlü harflerin telaffuzu, ünsüz harflerden daha kolaydır. Bu nedenle ünlü harfler okutucu harflerdir.

1 yorum

  1. Öğretmen derste alfabemizde kaç tane sesli harf vardır diye sorunca bir anda aklıma gelmedi ve sayamadım bu eksiğimi gidermek için bu yazınıza denk geldim ve arık alfabemizde kaç tane ünlü ya da sesli harf olduğnu biliyorum artık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.