Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Alexander Graham Bell Kimdir

Alexander Graham Bell Hayatı, Alexander Graham Bell Kimdir Kısaca Bilgi

3 Mart 1847 İskoçya doğumludur. 1860’da İngiltere Kraliyet Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini Edinburgh şehrinde tamamladı. Kardeşleri veremden öldü. Kendisi de verem oldu. Doktor tavsiyesiyle Kanada’ya taşındı ve burada iki yıl kaldı. Daha sonra iyileşerek ABD’ye taşındı. Boston Üniversitesi’nde profesör ses fizyolojileri alanında profesör oldu.

1875 yılında telefonu icat etti ve patentini aldı. İki yıl sonra Graham Bell Co. kurucusu oldu. Beş yıl sonra şirket yönetiminden çekilerek işitme engelliler için çalışmalar yaptı. Volta Laboratuvarını kurdu. Konuşmaların ışınla iletilmesini sağlayan fotofon adlı bir alet icat etti.

Yine bu yıllarda Edison’un icat ettiği Fonograf’ı geliştirmeye çalıştı. Graphophone isimli bir aleti bundan esinlenerek icat etti. Bu aletle yaptığı kayıtlar hala Smithsonion Enstitüsü’nde saklanmaktadır.

Graham Bell metal dedektörünü de icat eden kişidir. 1925 yılında Gerard Fisher isimli bir mucit bu aleti geliştirerek patentini almıştır. Ayrıca Graham Bell yapay akciğerin de mucitidir ve adını Vacuum Jacket koymuştur.

1882 yılında ABD vatandaşlığına geçmiştir. 1883’de Science dergisini kurmuştur. Ayrıca National Geographic’in kurucuları arasındadır. ABD’de sağırlara konuşmayı öğretmek için bir dernek kurmuştur. 1907 yılında başka bir dernek olan Havacılık Deneyleri Birliği’nin kuruluşunda etkili olan isimlerden biri olmuştur. 1922 yılında öldüğünde yetmiş beş yaşındaydı ve otuz farklı icadın f-patentini almıştı.

Graham Bell Kimdir Konusunda Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz