Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

ALES Soruları ve Cevapları 17 Kasım 2013 ÖSYM

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı yapıldı. 17 Kasım 2013 ALES soruları ve cevapları bu sayfada. Sonbahar Dönemi ALES soruları cevap anahtarı ve sınav yorumları

Sonbahar Dönemi ALES Soruları (17 Kasım 2013)

17 kasım ales soruları

ALES, ÖSYM tarafından 81 il merkezinin yanı sıra Lefkoşa ve Bişkek’te de yapıldı. Saat 9.30 da başlayan sınav 12.30 da sonlandı. ALES sınav soruları ÖSYM tarafından 1 hafta içerisinde yayınlanması bekleniyor

Yükseköğretim kurumları çalışanları öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı mevkilerine atanmak isteyen veya lisansüstü eğitim programlarında yer almak isteyen kişilerin ALES’e girmesi icap etmektedir. Yükseköğretim Kurulunca yapılan yükseköğretim kurumlarında yerleştirmelerin yapılması için ALES sonuçları esas alınacak. Ayrıca öğretmenlik için gerekli sertifakaya sahip olmak isteyen adaylarda bu sınava girdi.

Sorular Yayınlanana Kadar Aşağıdan Hatırladığınız Soruları ve Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mehmet dedi ki:

  Allah YÖK ün belasını versin daha doğrusu onu kapatmayanların!

 2. serap dedi ki:

  Ales sınav soruları neden internete konulmuyor. Cevaplarıyla ertesi gün indirirdik. Bu sene iyice bir tuhaf oldu. Sorular zaten allak bullak etti herkesi…Bu soruları kimler seçip hazırladıysa hakkımızı onlara helal etmiyoruz.

 3. gamzelim dedi ki:

  sınav garipti, ya ben de bir problem vardı ya da sınavda. 2011 de girdiğimde sayısal 1,2 sözel 1’in tamamını yapmıstım 15 dakıka da zaman arttırmıştım ve 99 almıştım. bu sefer sayısal 1,2 yi çözdüm son soruyu işaretleyemeden görevli kağıdımı aldı süre dolduğu için. sözelin sayfasını bile açamadım. anlamadım nasıl geçti süre, zormuyudu ben mi kaçırdım ipin ucunu.

 4. mehmet dedi ki:

  matematikçiyim üstelik.

  Gerçi bu sınavın puan baremini hiç çözemedim.

  98-2 sayısal

  44-6 sözel ile 93 almıştım.

  Bu hesapla bu defa 70 almam lazım.

  Değişik bir puanlama sistemi var sanırım.

  Bu arada sayısal zordu. üstelik bir adet hatalı soru bile olabilir..

 5. beril dedi ki:

  İyi puan alanlar bir daha neden giriyor? Önceki puan da söylenmeden geçilmiyor! Sınav üzerinden nasıl bir ego tatminiyetidir anlamıyorum. Hele de meslek sahipleri…
  Çok iyi yapanlar da, yapamayanların matematik becerisine laf sokup durmasınlar! Hızlı yapan da insan, yavaş yapan da… Bu mizaç meselesi. Yorum yapmadan önce azıcık o matematik becerisine sahip kafanızı kullanın.

  1. serap dedi ki:

   Kesinlikle sana katılıyorum Beril. Bizler bir 70 alalım diye çabalıyoruz. Millet 80-90 lardan bahsediyor yetmiyorda bu sene düşük alırlarmış aldığı düşük puanlarda 70’miş. Derdiniz nedir sizin almışsınız alacağınızı daha ne girip durursunuz sınavlara.

  2. Kızgın dedi ki:

   Helal Be işte budur

Yorum Yaz