Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

Ales Puan Hesaplama

Sonbahar Dönemi ALES ( Akademik Lisans Eğitimi Giriş Sınavı )11 Kasım 2012 tarihi itibariyle yapılacak. ALES’e girecek adayların puanlarını hesaplamaları için, güvenilir bir ALES Puan Hesaplama motorunu sitemize ekledik. Aşağıda yer alan puan hesaplama robotu 2012 Yeni Sistem ALES Sınav sistemine uygun olarak oluşturulmuştur.2012 ALES Puanını Hesapla:

2012 Ales Puan Hesaplama Motoru

11 Kasım 2012 Sonbahar Dönemi ALES’e giren Bütün adaylar; dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 150 soru cevaplandırmış olacaklardır. Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Bütün ağırlıklı puanlarının yüksek olarak hesaplanmasını isteyen adaylar isterlerse tüm testleri de cevaplandırabileceklerdir.

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Sayısal-1 SP Sözel-1 SP Sayısal-2 SP Sözel-2 SP
Sayısal AP 0,35 0,3 0,35
Sözel AP 0,2 0,4 0,4
Eşit AP 0,4 0,4 0,2

2012 Ales Puan Hesaplama,ALES Puanı Nasıl Hesaplanır,2012 Sonbahar Dönemi ALES Puanı Hesapla,ALES’ten Kaç Puan Alacağını Öğren,ALES Puan Hesapla,Yeni ALES Puan Hesaplama Motoru 11 Kasım 2012, Ales Puanı Öğren ÖSYM

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ahmet tuttuğunuöpen dedi ki:

    ales puan hesaplama motoru için teşekkürler

Yorum Yaz