Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

ALES Başvuru Kılavuzu ve Sayfası ÖSYM 2013 Eylül

Bu yıl 17 Kasım’da düzenlenecek olan, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) başvuruları, 11-20 Eylül  tarihleri arasında alınmaya başladı. 2013 ALES başvuru kılavuzu, ALES başvuruları nasıl yapılacak …

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES sınavına; yükseköğretim kurumlarının öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirmen, eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan atanmak isteyenlerle; aynı şekilde öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanmayı düşünenler ve Türkiye’de lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler katılıyor.

osymales

Öğretim elemanı alımlarında veya kamu kuruluşları adına lisansüstü öğrenimi görmek için yurt dışına gönderilen adayların seçimi sırasında ALES sınavı sonuçları kullanılacak. Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen öğrenciler bu sınava katılmak mecburiyetindeler. Kendi isteği ve imkanıyla lisansüstü öğrenimini yurt dışında yapmak isteyenler bu sınava girme mecburiyeti istenmiyor.

ALES Başvuru Kılavuzu ve Detaylar İçin Alttaki Linkleri Kullanın

YÖK’ün onayladığı yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına yerleştirme işlemleri için ALES sınav sonuçları gerekli olacak.

ALES’e girme koşulu; güzel sanatlar fakülteleri ve konservatuvarlara girecek yüksek lisans ile sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinde aranmıyor. ALES sınavı sonuçları bu öğrenciler için de değerlendirmeye alınmıyor.

ALES’e başvurma hakkı; bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar, lisans programını bitirenler ve denklik belgesi almış olmak şartıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlara ait olacak.

Yabancı uyruklu olanlar da bu sınava katılabilecekler.

Adaylar, ÖSYM’nin sitesi osym.gov.tr’den 11-20 Eylül 2013 tarihleri arasında ALES sonbahar dönemi kılavuzu ve başvuru formuna ulaşabilecekler. Kılavuzlar herhangi bir merkezden yada posta yoluyla dağıtılmayacaktır.

2013 Sonbahar Dönemi ALES Başvuruları Hakkında Sorularınızı Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz