Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Nisan 2019

Alçak ve Yüksek Basınç Alanı Nedir? Kısaca

Alçak ve Yüksek Basınç Alanı Nedir? Kısaca Bilgi

Sıcaklığın yükselmesi ile hava moleküllerinin hareketi artar. Artan hareketle moleküller birbirinden uzaklaşır. Bu nedenle havadaki moleküllerin birbirine teması sonucu oluşan etki yani hava basıncı azalır. Hava basıncının düşük olduğu bu alana alçak basınç alanı denir. Sıcaklığın düşmesi hâlinde ise bu durumun tersi gerçekleşir. Hava basıncının yüksek olduğu alana yüksek basınç alanı denir.

Nem, yeryüzündeki canlıların terlemesi ve suların buharlaşması ile havaya katılan su buharı miktarıdır. Sıcaklık arttıkça buharlaşma ve terleme artacağından nem de artar. Bu nedenle soğuk günlerde havanın nemi düşük, sıcak günlerde ise yüksektir. Havadaki nem nemölçer ile ölçülür. Hava olaylarından bazıları rüzgâr, yağmur, dolu, sis ve kırağıdır. Hava olaylarının günden güne ya da bölgeden bölgeye farklılık göstermesinin nedeni sıcaklık, nem ve hava basıncının farklı olmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Belinay dedi ki:

    elinize sağlık 100 aldım, Alçak ve Yüksek Basınç Alanı Nedir? Kısaca ödevimde işimi gördü, bu arada ben Batman zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz