Akyuvarların Özellikleri ve Görevleri

Akyuvarların görevleri, akyuvarların özellikleri nelerdir

AKYUVARLAR

(Biyoloji)

Kanımızdaki renksiz yuvarlardır. Lökosit adı da verilir. Eritrositlerin yani alyu­varların tersine çekirdekleri vardır. Akyu­varlar bir hücre tipi değil bir hücre gru­budur. Çekirdeklerinin yapısından hüc­relerin tipleri ayırt edilir. Birinci grupta­ki akyuvarların çekirdekleri parçalıdır. Ve bu çekirdekler köprülerle bağlanmıştır (polimorf nüveli akyuvarlar). Bu özelliği gösteren 3 tip hücre bulunur. Bunlar nötrofil, eozinofil, bazofillerdir. İkinci grup akyuvarlar çekirdekleri tek parçalı olan hücrelerden oluşur. Bu gruba lenfosit monositler girer.

Sağlıklı bir insanda bir mililitrelik kan­da 4-10 bin akyuvar bulunur. Çocukluk döneminde akyuvar sayısı daha yüksek­tir. Toplam akyuvarların lökosit formül adı verilen incelenmesinde % 60-70 nötrofil, % 20-30 lenfosit, % 2-8 monositler; % 1-4 eozinofiller, % 0.5-1 bazofiller gö­rülür.

Akyuvarların görevi vücuda giren mik­roplar başta olmak üzere tüm yabancı maddelere karşı savaşmaktır. Akyuvar­ların en önemli özellikleri kan damarla­rının çeperlerinden dışarı çıkarak, bağ dokusu içine geçebilmeleridir. Bu olaya “diapedes” denir. İltihap durumlarında diapedes artar. Bağ dokusu içine geçen akyuvarlar zeminde tutunarak amipsi ha­reketler yaparlar ve mikroplara doğru ha­reket ederler. Bundan sonra akyuvarlar mikropların çevresini kollarla sararak onu kotul içinde hücre içerisine alıp lizozomların yardımıyla sindirerek yok ederler. Bu olaya “fagositoz” adı verilir. Akyuvarların mikroplara karşı ikinci görevi onlara karşı antikor üretmektir. Bunu plazma hücrelerine dönüşen antikorlar yapar. Antikorlar vücuda giren kendilerine özgü mikropları etkisiz ha­le getirirler.

Akyuvarların özellikleri ve görevleri hakkında yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. merhaba… boyle soru sorma imkanından dolayı tesekkkur ediyor. cevap vereceginizi umuyorum.ben biettinin kristelinin distrofisi olan goz rahatsızlıgım var.Bietti’nin Kristalin Distrofisi’nin belirtileri nelerdir?BKD’nin belirtileri şunlardır:
    Korneada (gözün önündeki şeffaf tabaka) kristallerin olması, retinada sarı ve parlak birikintilerin olması, retinada, koriokapillariste (iç kapiller kat) ve koroidea tabakada (gözün damar tabakasının arka parçası) ilerleyici atrofi gelişmesi.
    Bu gelişim, ilerleyici gece körlüğüne ve görme alanı daralmasına yol açabilir.
    Bietti’nin Kristalin Distrofisinin nedeni nedir?
    Bietti’nin Kristalin Distrofisi olan kişilerin bazı beyaz kan hücrelerinde (akyuvar) kristaller vardır. Bu kristaller bir elektron mikroskobu ile görülebilir. Araştırmacılar bu kristal tortularının hangi maddeden oluştuğunu tam olarak tespit edememiştir. Bu kristaller hastanın görüşünü etkilemesi dışında hastaya bir zarar vermemektedir. diyecegim şu ki.akyuvarlardakı bıu tortulaşmayı önlemek müüümkünmü?neler yapmam gerekiyor.tesekkur ediyorum.05345211144

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.