Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Akut’un Çalışma Alanları - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Akut’un Çalışma Alanları

14188Günümüzde gerek ülkemizde gerekse dünya üzerinde insanlara bir çok alanda yardım etmek amacı ile kurulmuş olan dernekler ve sivil toplum örgütleri gibi kuruluşlar faaliyetler göstermektedir. Bu kuruluşlardan birisi de Akut’tur.

Akut, dernek olarak kurulan bir kuruluştur. Akut’un açılımı; arama kurtarma derneği olarak geçmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu Arama Kurtarma Derneği zor durumlar ile karşı karşıya kalan insanlara yardım etmek ve onlara hizmet götürmek amacı ile kurulan bir kuruluştur. Bu görevleri doğrultusunda da dağ gezilerinde, doğal afetlerde ya da kazaların meydana gelmesi durumunda AKUT gönüllü olarak insanlarla iş birliği içine girerek bu kazalarda ve doğal afetlerde zor durumda kalan ya da dağ gezilerinde yolunu kaybeden kişilere yardım elini uzatmaktadır. 1996 senesinde kurulan Arama Kurtarma Derneği’nin günümüze ülkemizin dört bir tarafına uzanan kolları vardır.

1994 senesinde dağcılık yapan bir kaç sporcu kaybolmuştur. O süreç içinde AKUT olmadığından dolayı Ali Nasuh Mahruki bir çok çaba göstererek bu sağcılar kurtarılmıştır ve bu olaydan sonra da uzman dağcılardan oluşan Arama Kurtarma Derneği oluşturulmuştur.

Arama Kurtarma Derneği, bakanlar kurulu tarafından da desteklenmiştir ve bu derneğe “Kamu Yararına Çalışan Dernek” unvanı vermiştir.

1999 Gölcük depreminin ardından AKUT, bölgedeki yardıma muhtaç olan insanlar için büyük yardım faaliyetlerinde bulunmuştur bu süreç AKUT’un tanınmasını sağlamıştır.

Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da aktif bir şekilde faaliyet gösteren AKUT, Yunanistan, Taylan, İran, Japonya, Hindistan gibi ülkelere de doğal afetler sürecinde yardım elini uzatmıştır.

Akutun Yaptığın Çalışmalar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781