Akromegali Hastalığı Nedir Kısaca

Akromegali Hastalığı Nedir Kısaca

Akromegali Hastalığı Nedir Kısaca?

Akromegali, vücutta aşırı büyüme hormonu üretimi nedeniyle uzuvlarda ve yüzde aşırı büyüme ile karakterize nadir bir hormonal bozukluktur. Bu durum, büyüme hormonunun aşırı salgılanması nedeniyle kemiklerin genişlemesi, bağ dokusunun kalınlaşması, cilt kalınlaşması, yüz özelliklerinde değişiklikler ve iç organlarında büyüme gibi belirtilere neden olur.

Akromegali Hastalığı Detayları Nelerdir?

Akromegali, hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonu (GH) nedeniyle ortaya çıkan hormonal bir bozukluktur. Genellikle GH salgısının aşırı olduğu akromegali vakaları, hipofiz adenomu adı verilen bir tür tümörden kaynaklanır. Bu tümörler, GH salgısını kontrol etmek için görevli olan hipofiz bezinin çalışmasını bozar ve aşırı GH salınımına neden olur.

Akromegali, tipik olarak erişkin yaşta ortaya çıkar ve belirtileri yavaş yavaş gelişir. Bu belirtiler arasında yüz ve çene kemiklerinin büyümesi, alın kemiklerinin kalınlaşması, el ve ayak kemiklerinin büyümesi, bağ dokusunun kalınlaşması, cilt kalınlaşması, terleme artışı, uykusuzluk, baş ağrısı, görme kaybı, yorgunluk, cinsel işlev bozuklukları, hipertansiyon ve diyabet gibi iç organların büyümesi yer alabilir.

Akromegali teşhisi, GH seviyelerinin ve GH salgılatıcı hormon olan insulin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) seviyelerinin kan testleriyle belirlenmesiyle konulur. MRI ve diğer görüntüleme testleri de tümörlerin teşhisinde yardımcı olabilir.

Tedavi seçenekleri arasında tümörün cerrahi olarak çıkarılması, radyoterapi ve ilaç tedavisi yer alır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, hastalığın ilerlemesini durdurmak veya hafifletmek o kadar kolay olur.

Akromegali, erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar arasında kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, kalp yetmezliği, uyku apnesi, diyabet, artrit, görme kaybı ve kolon polipleri yer alabilir.

Hastalığın nedeni olan hipofiz tümörleri, bazen kanserleşebilir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde, akromegali ömrü kısaltabilir.

Akromegali, nadir görülen bir hastalıktır ve nadir görülmesine rağmen, erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür. Eğer belirtileriniz varsa, doktorunuzla görüşerek uygun testlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.