Akira Yoshizawa Kimdir

Akira Yoshizawa Kimdir – Biyografisi :

Büyük Origami ustası Akira Yoshizawa, derszamani.net sitesi olarak gelin size bu büyük, japonların unutulmaz sanatçısını anlatalım. 14 Mart 1911 tarihinde Japonya’da dünyaya gözlerini açan Akira Yoshizawa kağıt katlama sanatı olan origamiyi tüm Japon halkı gibi geleneklerinin bir parçası olarak tanıdı. Yoshizawa Tokyo’da bir fabrikada çalışırken boş vakitlerini de origamiye ayırıyordu. Ama 1937 yılında fabrikadan ayrılıp tüm zamanını origamiyle uğraşarak geçirmeye karar verdi.

Akira Yoshizawa kimdir Akira Yoshizawa hayatı hakkında bilgiler
Akira Yoshizawa’nın yaptığı origami çalışmaları ilk defa 1944 yılında Isao Honda tarafından yayınlanan Origami Shuko isimli kitapta yer aldı. Ancak origami kariyerinin asıl başlangıcı 1951 yılında Asahi Grafik dergisi için hazırladığı 12 Hayvanlı takvim modeli olmuştur.

 

Yoshizawa’nın kendisine ait ilk origami kitabı “Yeni Origami Sanatı” (Atarashi Origami Geijutsu)’dır. Kitabı 1954 yılında yayınlamıştır. 1954 yılında aynı zamanda Tokyo Uluslararası Origami Merkezini kurmuştur.
Origaminin en büyük üstadı olarak kabul edilen Akira Yoshizawa Islak Origami tekniğini bulan kişidir. Bu teknikle daha gerçekçi figürler katlamıştır.
Akira Yoshizawa 14 Mart 2005 tarihinde hayatını kaybetti.

Akira Yoshizawa’nın Origami Eserleri İçin Buraya Tıklayın

Akira Yoshizawa kimdir – Akira Yoshizawa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Bizlerle Paylaşabilirsiniz …

derszamani.net

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.