Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Akıllı Düşman Akılsız Dosttan İyidir Kompozisyon

Bu yazımızda akıllı düşman akılsız dosttan iyidir kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayatta iyilik ve kötülük, doğruluk ve sahtekarlık, yalan ve dürüstlük, çirkinlik ve güzellik, ölüm ve hayatın varlığı gibi vardır ve var olmaya devam edecektir.

Bu nedenle dostluk ve düşmanlık da sürecektir. Hainler, sahtekarlar, fitneciler bitmedikçe düşmanlıkta bitmeyecektir. Düşmanlık bitmedikçe, dostluk da hep kazanacaktır.

Dostluklar, çıkarsız ilişkilerdir. Kendinden önce başkasını düşünme, başkası için yaşama erdemi ile başlar. Fakat bazı dostluklar düşmanlıklardan daha fazla zarar verebilir. Mert bir düşman, yalanlara inanmış ve aldanmış bir dosttan daha az zarar verebilir.

İnsanların samimi ilişkiler kurduğu kişilerden gördüğü zararlar, hiç beklemedikleri ve çok şey paylaştıkları yerden geldiği için daha fazla hasar verici ve tahrip edicidir. Bu nedenle cepheden gelen düşmandan, yanındaki dostun kazığı daha fazla yaralar.

Tarih boyunca bunu tecrübe eden atalarımız, akıllı düşman, akılsız dosttan iyidir, demişlerdir. Mert bir düşmanın, kaçamak dövüşmeyen, söylediğinin arkasında olan bir düşmanın, sahtekar, üç kağıtçı, yalanlara kanan bir dosttan daha iyi olduğunu ifade eden bir sözdür.

İnsan dostunu seçerken dikkat etmeli, düşmanı seçerken de dikkat etmelidir. O zaman daha az zararla hayatına devam edebilir. Bir insanın dostu olduğu gibi düşmanı da olur. Dost ve düşman ilişkileri dünyanın sonuna kadar sürecektir.

İnsanların dost edinirken ve düşman edinirken akıllı davranmaları gerektiğini de anlatan bu atasözünün günümüzde birçok karşılığı da bulunmaktadır.

Akıllı Düşman Akılsız Dosttan İyidir Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hazal dedi ki:

    öncelikle merhaba Türkiyemizin güzel insanı Türkçemize önem verdiğin için mutluyum. Sana çok teşekkür ederim. Senin sayende ödevimi kolayca bitirdim. Allah senden razı olsun. İyi ki böyle Türkçemizi koruyan insanlardan birisin. Sayfanın en altındaki Türkçemize sahip çıkalım adlı yorumunu çok beğendim.

  2. Erçenur dedi ki:

    Akıllı düşman akılsız dosttan iyidir atasözünün anlamı kompozisyon şeklinde de olsa çok güzel açıklanmış. Bu kompozisyonun içinde bu atasözünün anlamını öğrenmek bence oldukça kolay.

Yorum Yaz