Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2021

Akıl Yaşta Değil Baştadır Atasözünün Anlamı Nedir?

Aşağıda akıl yaşta değil baştadır atasözünün anlamı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Atasözleri, eğitici ve öğretici sözlerdir. Atasözleri derin anlam içerir. Nasihat ve ders verir. Atalarımızın engin tecrübeleri ve derin gözlem yetenekleri sonucunda hayata dair görüşlerini içermektedir. Atasözleri, bize hayatı öğreten sözler olarak sonradan yazıya aktarılmıştır.

Akıl yaşta değil baştadır sözü de en çok kullanılan atasözlerinden biridir. Bu sözle atalarımız, bir kişinin yaşının büyük olması onun akıllı olduğunu göstermez. Akıllı olduğunu doğru ve dengeli hareket etmesi gösterir demek istemişlerdir. Aklın ve akıllı olmanın ölçütünün yaş değil, düşünme olduğunu ortaya koyan bir söz olarak değerlendirilmektedir. Atalarımız bize bu sözle nasihat etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hazal dedi ki:

    Selamın aleyküm bu bilgi inan ki çok iyi, teşekkürler, benim adım hazal, ben Akıl Yaşta Değil Baştadır Atasözünün Anlamı Nedir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

  2. cansu akın dedi ki:

    harika, Merhaba sayfa vallaha ilgi uyandırıcı, hemen yazıyorum Akıl Yaşta Değil Baştadır Atasözünün Anlamı Nedir? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

  3. Elif dedi ki:

    Siz niye değiştirdiniz bunu

Yorum Yaz