Akıl Karı Olmamak Deyiminin Anlamı ve Akıl Karı Olmamak Deyimi ile İlgili Örnek Cümleler

 

Akıl Karı Olmamak Deyiminin Anlamı ve Akıl Karı Olmamak Deyimi ile İlgili Örnek Cümleler

Akıl karı olmamak:  Akıllı, dengeli ve ölçülü bir kişinin yapacağı iş olmamak anlamlarında kullanılmaktadır. Bir işin akıllıca yapılıp yapılmadığından hareketle kar ve zarar oranının birleştirilmesiyle yararlı yapılan iş anlamında kullanılmaktadır.

Akıl Karı Olmamak Örnek Cümle:

*Bu işin bu şekilde yapılması hiç akıl karı değil.

*Mermerlerin üst üste dizilmesi hiç akıl karı değil.

*akıl karı olan sıva işlerinin ehline verilmesidir.

Bu Deyimle İlgili Yorumlarınızı ve Cümlelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. “Akıl karı olmamak” deyimi, bir konuda anlaşmazlığa düşmeden, karşı tarafı kırmadan ve tartışma yaratmadan anlaşmaya varabilme becerisini ifade eder. Yani insanların farklı düşüncelerine saygı göstererek, anlaşmazlıkları çözmeye çalışmak demektir.

    Örnek cümleler:

    • Benim arkadaşım akıl karı olmamak konusunda çok başarılı. Tartışma yaratan bir konuda bile her zaman sakin kalıp, farklı görüşlere saygı gösteriyor.
    • Patronumuz akıl karı olmamak konusunda gerçekten çok iyi. Ofiste herhangi bir sorun yaşandığında, herkesi dinleyip, herkesin görüşlerine saygı gösteriyor ve en iyi çözümü buluyor.

    Merhaba, bu yazı gerçekten çok yararlı ve bilgilendiriciydi. Ben de okulumuzun en zeki ve başarılı öğrencilerinden biri olarak, akıl karı olmamak konusunda kendimi oldukça geliştirdiğimi düşünüyorum. Bu konuda öğrendiğim birçok şeyi bu yazıda da görmek beni çok mutlu etti. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.