Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2020

Akıl ile İlgili Atasözleri ve Anlamları Kısaca

Aşağıda akıl ile ilgili atasözleri ve anlamları kısaca olarak ele alacağız.

Atasözleri, atalarımızın engin tecrübelerinden ve derin gözlem yeteneklerinden yararlanılarak söyledikleri eğitici, öğretici, nasihat edici sözler olup dilimizde ağızdan ağza aktarılarak yerleşik hale gelmiştir. Uzun yıllar bölgeden bölgeye, yöreden yöreye farklılaşan ama anlam olarak da aynı kalan sözler, doğanın kanunları gibi doğru kabul edilecek seviyede önemli ve değerli sözlerdir.

Hemen her alanda söylenmiş bir atasözü bulunmaktadır. Bu da insan hayatının belli dengeler ev döngüler içinde ilerlediğini göstermektedir. Atasözleri daha sonradan yazıya aktarılmıştır.

Akıl ile ilgili atasözleri ve anlamları kısaca olarak şu şekildedir:

*Acıklı başta akıl olmaz: Sıkıntıları ve sorunları olan insanlar mantık dışı işler yapabilirler, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akçe akıl öğretir, don yürüyüş: İmkanların olması, insanların iyi işler yapmasına vesile olur, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıl adama sermayedir: Akıl en büyük nimettir, akıllı olmak çok değerlidir, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıl akıl gel çengele takıl: Bir sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini düşünürken söylenen söz, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıl, akıldan üstündür: Bir insanın yaptığı işlerde en büyük yardımcısı aklıdır, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıl var, izan var: Her şeyin mantıklı bir yolu ve düzeni var, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Aklın yolu birdir: Doğruyu bulmak için herkes aynı tecrübelerden yararlanır, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıl olmayınca ne yapsın sakal: Kişi yaşlanıp da çocukça işler yapmaya başladıysa sorun var demektir, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıl para ile satılmaz: Delice iş yapan zenginler olduğu gibi, akıllıca iş yapan fakirler de vardır, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıllar gelin olmuş, herkes kendi aklını beğenmiş: Herkes için en makul olan kendi fikirleridir, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akılları pazara çıkarmışlar, herkes kendi aklını satın almış: Kişinin fikirleri kendine her zaman daha güzel ve makul gelir, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıllı düşman akılsız dosttan yeğdir: Akılsız insan iyi niyetli de olsa yaptığı iş kötü sonuçlanır, akıllı insanlar baş etmek daha kolaydır, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıllı köprüyü arayıncaya kadar deli suyu geçer: Kendilerini akıllı sananlara göre akılsız işler yapanlar da başarı elde edebilirler, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıllı sözünü akılsıza söyletir: Başkası adına konuşmak insanın başını derde sokar, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akla gelmeyen başa gelir: İnsan ummadığı şeylerle karşılaşabilir, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Aklı başa yaş getirir: İnsan hayatta birçok tecrübe kazanarak akıllanır, anlamına gelen bir atasözüdür.

*Akıl yaşta değil baştadır: İyi işler yapmak ve güzel fikirler üretmek için yaş değil, makul olmak önemlidir, anlamına gelen bir atasözüdür.

Akıl ile İlgili Atasözleri ve Anlamları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. narin dedi ki:

    Babaannemden sizler için sordum bir iki tane daha akıl ile ilgili atasözü öğrendim. ”Deli dostun olαcαğınα αkıllı düşmαnın olsun.”, ”Αkılsız köpeği yol kocαtır.”

Yorum Yaz