Akdeniz İkliminin Görüldüğü Yerler

Yedi ayrı bölgeden meydana gelen Türkiye’nin bölgelerinden birisi de Akdeniz bölgesidir ve ülkemizde görülen iklim tiplerinden birisi olan Akdeniz iklimi de aslında ismini bu denizden almıştır.

slide_17Ülkemizde dağların uzanış yönü ve bölgelerin coğrafi konumu farklılıkları nedeni ile farklı iklim tipleri bölge bölge görülmektedir. Biz önceki yazımızda karasal iklimin görüldüğü yerler hakkında sizlere bilgiler aktarmıştır. Bu yazımızda ise Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler kısaca hakkında sizler için derlediğimiz bilgileri aktaracağız.

Öncelikle Akdeniz İklimin özellikleri konusuna değinelim;

  • Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yıllık sıcaklık ortalaması 15 derece ile 18 derece arasında değişmektedir.
  • Bu iklim tipinin hüküm sürdüğü bölgelerde özellikle Temmuz ayında ortalama sıcaklık değerleri 25 derecenin üzerine çıkmaktadır.
  • Akdeniz iklimi bölgelerinde Ocak ayında sıcaklık değri güneyde 10 derece, Ege denizi kıyı bölgelerinde ise 7-8 derece olmaktadır.
  • Yaz aylarında güney yönünden çöl iklimi etkisi hakim olduğundan dolayı Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yağış görülmemektedir.
  • Akdeniz iklimi görülen alanlarda düşen yağmurların bir kısmı kış mevsiminde Kasım-Nisan aylarında 1000 milimetre civarında yağmaktadır.
  • Dağların kıyıya paralel uzanması nedeni ile nemli hava kış mevsiminde iç kesimlere giremez ve bu nedenle de kış mevsimi oldukça uzun sürer.
  • Akdeniz ikliminin bitki örtüsü ise makidir.

Ülkemizde Akdeniz iklimi Akdeniz kıyılarında ve az miktarda da Ege kıyılarında hüküm sürmektedir.

Akdeniz İklimin Görülen Ülkeler; Güney Portekiz, Avurturalya’nın güneybatısı ve güneydoğusu, Afrika’nın güneyinde bulunan Kap bölgesi, ABD’nin Kaliforniya eyaleti ve Orta Şili gibi Akdeniz’e kıyı olan ülkelerde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Akdeniz İklimi Nerelerde Görülür Sorularınızı ve Önerilerinizi Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.